Bakış Açınızı Değiştirecek Vegan Belgeselleri
Trendlerdeki Yazı

Bakış Açınızı Değiştirecek Vegan Belgeselleri

Asıl amacı hayvanların özgürlüğünü savunmak olan veganizmin çevre, iklim, sağlık, beslenme ve spor gibi konularla olan ilişkisini ele alan çeşitli belgeselleri bu yazıda derledik.

+ - 0

Veganlık, en basit tanımıyla hayvansal herhangi bir ürünü tüketmeyi reddetmektir. Bakış açınızı değiştirecek vegan belgeselleri ile vegan düşünceyi yakından tanıyacaksınız.

Bu yazımızda, temel amacı çevre, iklim, sağlık, beslenme ve egzersiz konuları da dahil olmak üzere hayvanların özgürlüğünü savunmak olan veganlık arasındaki ilişki hakkında çeşitli belgeseller derledik. Veganlık denilince akla ilk gelen hayvan sömürüsü olduğu için belgesellerde bazı tetikleyici sahneler olabiliyor ve hangi belgesellerde bu tür sahnelerin olduğunu sizler için sıraladık. İşte vegan felsefesini anlamanıza yardımcı olacak vegan belgeselleri

Earthlings

Earthlings vegan belgeseli
Earthlings

2010 · 70dk · ABD
Şiddet görüntüleri içeriyor

Earthman, Sean Monson’ın yönettiği ve Joaquin Phoenix ile Persia White tarafından anlatılan 2005 tarihli bir belgeseldir. Hayvanlara nasıl davranıldığını ve onların giyim, yemek, eğlence gibi çeşitli alanlarda kullanıldıklarında geçirdikleri süreçleri gösterir. Türkçe’ye “Dünyalılar” olarak çevrilen belgesel, insanların ve insan olmayan hayvanların ortak bir yaşam alanına sahip benzer canlılar olduğunu ortaya koyuyor ve hayvanların dünyada bizim için değil, bizimle birlikte olduğunu fark etmemizi sağlıyor.

Cowspiracy

Cowspiracy vegan belgeseli
Cowspiracy

2014 · 90dk · ABD

Türkçe’ye Sürdürülebilirliğin sırrı olarak çevrilmiştir. 2014 yapımı belgeselin yönetmenliğini Kip Anderson ve Keegan Kuhn üstlenmiştir. Hayvancılık sektörü üzerine kurulan politikaların ve çevre kuruluşlarının politikalarını anlatan bir belgesel. İklim krizi gibi meselelere de dikkat çekmektedir. OCEANA ve WWF gibi çevre örgütleriyle bir araya gelerek büyük çöküşün nedenini araştırıyorlar. Birçok istatistikle iddialarını destekleyen etkileyici bir belgesel.

Gary Yourofsky- Best Speech You Will Ever Hear

Best Speech You Will Ever Hear
Best Speech You Will Ever Hear

2010 · 70dk · ABD
Şiddet görüntüleri içeriyor.

Belgeselde vegan Gary Yourofsky, vejetaryen beslenmenin neden mantıklı ve gerekli olduğunu anlatıyor, vegan olmak isteyenler veya hakkında bilgi edinmek isteyenler için çok önemli olan konuları tartışıyor. Anlatıcı, samimi üslubuyla, hayvanları kullanımımızla ilgili gizliliğimiz hakkındaki gerçeği ortaya koyuyor. Belgesel Türkçe’ye çevrilmiş ve hayatınızda duyabileceğiniz en iyi konuşmadır.

What The Health

What The Health vegan belgeseli
What The Health

2017 · 92dk · ABD

Kip Andersen ve Keegan Kuhn’un yönettiği 2017 belgesel, “Sağlık Komplosu” olarak Türkçeye çevrildi. Adından da anlaşılacağı gibi, vejetaryen felsefesinin beslenme uygulamasına odaklanır. Belgesel, hayvansal kaynaklı gıdaların sağlığa etkilerini tartışıyor ve ilaç endüstrisi, gıda şirketleri ve hükümet arasındaki ilişkinin karanlık tarafını ortaya koyuyor. “Sektör hepimizi kandırıyor mu?”, “Süt gerçekten en iyi kalsiyum kaynağı mı?”, “Hayvansal kaynaklı gıdaları tüketmek bizim menfaatimize mi?” Eğer aşağıdaki soruların yanıtlarını merak ediyorsanız ilginizi çekebilir.

The Game Changers

The Game Changers vegan belgeseli
The Game Changers

2019 · 85dk · ABD

James Cameron, Arnold Schwarzenegger, Jackie Chan, Lewis Hamilton, Novak Djokovic ve Chris Paul gibi vegan sporcuların yer aldığı bu belgeselde, protein alımı ve dayanıklılık gibi vegan beslenme konularını ele alıyor. Hem egzersiz hem de vejetaryen beslenme ile ilgileniyorsanız bu belgesel ilginizi çekebilir. “Vegan sporcular diğerlerinden daha mı az başarılı?”, “Yeterli protein almıyorlar mı?”, “Vegan beslenmek cinsel hayatımızı nasıl etkiler?” gibi sorulara cevap alabileceğiniz bir belgesel. Birçok eleştiri almış olsa da bilimsel verileri barındırmaktadır.

Dominion

Dominion vegan belgeseli
Dominion

2018 · 120dk · Avustralya
Şiddet görüntüleri içeriyor.

Bu belgesel, hayvanların çeşitli endüstrilerde rutin olarak nasıl kullanıldığını göstermektedir. Hayvan Kullanımı; Çiftlik Hayvanları, Yaban Hayatı, Evcil Hayvanlar, Eğlence Sektöründe Kullanılan Hayvanlar, Kürk Hayvanları ve Hayvan Deneyleri olmak üzere 6 farklı başlığın yer aldığı belgeselde, gizli kameralar ve insansız hava araçları kullanılarak çekilen görüntüler de yer alıyor. Belgeselde hayvanlara hayal bile edemeyeceğimiz kadar acımasız davranıldığını ortaya koyan çok hassas görüntüler olduğunu belirtmekte fayda var.

Making The Connection

Making The Connection vegan belgeseli
Making The Connection

2010 · 31dk · İngiltere

The Vegetarian Society’nin 2010 tarihli bir belgeselinde, vejetaryen bir hayat yaşayan 11 farklı insan, fikirleri ve hikayeleri hakkında samimi bir şekilde konuşuyor. Vejetaryenlik; gıda, spor, sağlık, gıda güvenliği, tarım, çevre, hayvanlar ve etik başlıkları altında izleyicilere anlatıyor. 11 yıl önce çekilmesine rağmen hala izleyici bulabiliyor.

Yazı hakkında görüşlerinizi yorum yaparak belirtebilirsiniz. Dilerseniz Binbir Sözlük sitemize de üye olup fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Bilginin paylaştıkça güzel olduğuna inanan, her şeyi yazıp doğru düzgün biyografi yazamayan kitapsever

İçinde Kalmasın Yorum Yap