Edebiyatseverlere Özel Yazarların Belgeselleri

Edebiyatseverlere Özel Yazarların Belgeselleri

+ - 1

Yıllardır okumaya doymadığımız yazarların dünyalarına inmeye hazır mısınız? Eserleriyle bizi mest eden yazarların hayatlarında neler yaşadıklarını öğrendikçe, hangi zorluklara yazdıklarını izledikçe onlara karşı hayranlığınız da bir o kadar artacak. İşte o belgeseller…

1- Yaşar Kemal – Başrol

Çocukluğundan itibaren halkın içinden, her zaman halktan yana olan Yaşar Kemal, Türk edebiyatının en önemli isimlerinden biridir. Yaşar Kemal Röportajlarıyla birlikte onun hayatını yakından öğrenebilirsiniz.

2-Nâzım Hikmet Ran – Bir Yudum İnsan

Türk şiirinin devrimcisi, edebiyata getirdiği yeniliklere devrim yapan şair Nazım Hikmet’in belgeseli. Dünyanın en büyük şairlerinden biri olan Nazım Hikmet’in Bir Yudum İnsan belgesini, Nebil Özgentük sunumuyla izleyebilirsiniz.

3- Orhan Pamuk – Bir Kentin İzindeki Romancı

Gemileri, denizi çok seven Orhan Pamuk’un eserlerinde değişmeyen şey şüphesiz İstanbul’dur. Romanlara başlamadan önce aylarca, yıllarca çalışan Pamuk, kitapların baş kahramanlarını kendisine benzetir.. Bu belgesel onun hayatını anlatan en güzel belgeseldir..

4- Dostoyevski – Kentler ve Gölgeler

Rus ve dünya edebiyatının en önemli isimlerinden Dostoyevski belgeselini Ataol Behramoğlu’nun anlatımıyla izliyoruz. Dostoyevski’nin yaşadığı evi, kenti, özel hayatını yakından görebileceğimiz bu belgeseli herkesin izleyebileceğini türden.

5- Edip Cansever – Portreler Galerisi

Meşhur akım şairlerinden, bir küçük mutluluk peşinden direnen ruhların şairi Edip Cansever. 1928’li yılların İstanbul’unu videolar ve fotoğraflara anlatan belgeselimiz, Cansever’in hayatını da en iyi şekilde izleyiciye aktarıyor. Şiir’de deneyler yapabilen bu şairin belgeselini izlemenizi öneririm.

6- Charles – Böyle Geldik Böyle Gidiyoruz

Yeraltı edebiyatı denilince akla gelen ilk isim Charles Bukowski’dir. Hem hayatı hem de eserleriyle örnek gösterilir. Yazarın röportajı ve sohbetleriyle birlikte oldukça güzel bir belgeseldir.

7- Aziz Nesin – Akıntıya Karşı

Türk edebiyatında mizah dalının en güzel örneklerini veren Aziz Nesin’in yaşadıklarını röportajlarla en güzel şekilde sunan kırk dakikalık bir belgesel.

8- Küçük İskender – One Night Stand(tek gecelik oyun)

Küçük İskender ve okuyucularıyla birlikte yapılan bir röportaj.

9- Atilla İlhan – Büyük Yolların Haydutu

Atilla İlhan hem kendisini hem de arkadaşlarından söz ettiği bir belgesel. İlhan’ın uzun yıllar boyunca asistanlığını yapmış Belgin Sarmaşık tarafından hazırlanan belgesel, Atilla İlhanın hayatını en güzel anlatan belgeseldir.

Belgesel önerilerini nasıl buldunuz? Yorumlarda fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

Yazar Hakkında

Bilginin paylaştıkça güzel olduğuna inanan, her şeyi yazıp doğru düzgün biyografi yazamayan kitapsever

İçinde Kalmasın Yorum Yap