Kitap Bağışı

Kitap Bağışı

Nerelere kitap bağışı yapabilirim? Kitap bağışı yapabileceğim kurumlar neresidir gibi soruların cevabını paylaştık.

+ - 1

Bu yazımızda nasıl kitap bağışı yapabileceğinizi, eski kitaplarınızı bağışlayarak nasıl değerlendirebileceğinizden bahsedeceğiz.

Bir çoğumuz ilkokul, lise yıllarından kitaplığını oluşturmuş, o dönem okuduğunuz kitaplardan şuan ki romanlara kadar kütüphanemizde birçok kitap bulunduruyoruz. Bu kitapları öylece sergilemek yerine bağışlamak en doğru çözüm olacaktır.

Kitabı vermeye niyetlendik evet ama bu sefer de kitabı nereye bağışlasak sorusu ortaya çıkıyor. İşte bu noktada nerelere kitap bağışı yapabileceğinizi sizinle paylaşıyor olacağız.

PTT kargo kitap bağışı

Kitap bağışı yaparken doğal olarak kargo kullanacaksınız. Eğer yakın bir yere bağış yapmayacaksınız başka çareniz pek yok gibi. Bu durumda çok yüksek kargo fiyatlarıyla karşılaşabilirsiniz. Kendim de bağış yaparken kullandığım ve %50 gibi bir indirim yapan PTT kargoyu tavsiye ediyorum.

Kitap kampanyasından faydalanmak istiyorum diyerek bu kampanyadan faydalanabilirsiniz. Genelde kutunun içine pek bakmıyorlar, koliyi tartıp göndermek istediğiniz yere birkaç gün içinde gönderiyorlar. Uygun fiyatlı olması nedeniyle PTT kargoyu tercih edebilirsiniz.

kitap bagisi nasil yapilir

Köy okullarına kitap bağışı

İhtiyaç sahibi köy okullarına kitap bağışında bulunan birçok vakıf ve gönüllü bulunuyor. Ortak arkadaş çevrenizle ya da dernek veya vakıf aracılığıyla yardımlarda bulunabilirsiniz.

Köy okullarına kitap bağışı yapan derneklerin başında ahbap geliyor. Şehrinizde ya da bağış yapmak istediğiniz okulun bulunduğu ilde ahbap platformu bulunuyorsa onlarla iletişime geçip ahbap aracılığıyla yardımını yapabilirsiniz.

Google Kitaplar Is Ortagi
Önerilen Yazı
Google Kitaplar İş Ortağı

Her kitap bağışı yapıyoruz diyen kişiye güvenmemek gerekiyor. Sizin iyi niyetinizi suiistimal edebilecek kişiler de maalesef var. Bu yüzden bağış yapmadan önce oldukça iyi araştırma yapmak gerekiyor. Bağış konusunda belediyelerden de yardım alabilirsiniz. Kitap ihtiyacı olduğunu belirten bazı okullar belediye aracılığıyla da yardım topluyor. Bu şekilde sizin için hem ekstra kargo ücreti çıkmamış oluyor hem de sorunsuz bir şekilde kitap bağışını gerçekleştirmiş oluyorsunuz.

kitap bagisi nedir 2

Kitap bağışı yapmak istiyorum 2022

Kitap bağışı yapabileceğimiz birçok site olsa da kitapseverler kütüphaneler ya da bilindik vakıf veya kurumları tercih ediyor. Geçmiş yıllarda kitap bağışı yapmak için birçok site vardı. Bu siteler aracılılığıyla kitap bağışları yapabiliyordunuz.

Artık bu projeler durdurulmuş durumda, vakıf, dernek, belediye gibi yerlerle ortaklaşa projeler yürütülüyor.

kitap okumak cahilliginize zarar verebilir
Önerilen Yazı
Kitap Okumanın Zararları

Kitap bağışlarını satmak isteyen insanlar çıkabilir. Bu yüzden bağış yapacağınız siteleri ve oluşumları iyi seçmeniz gerekmektedir. Bağışlayacağınız kitapları şehrinizde bulunan kütüphaneye bağışlayabilirsiniz.

Nereye kitap bağışı yapabilirim

Kitap olan birçok yere bağış yapabilirsiniz, örnek vermek gerekirse bağış yapabileceğiniz yerler şu şekilde;

  • Kütüphaneler
  • Okullar
  • Gönüllü işletmeler
  • Vakıflar
  • Sivil Toplum Kuruluşları
kitap bağışı

Okullara kitap bağışı yapan kurumlar

Okullara kitap bağışında bulunan birçok aracı kurum bulunuyor. Gönüllü ve devlet kurumları kitap bağışı yaparken kullanabileceğiniz en güvenilir oluşmalardır. Okullara kitap bağışı yapan kurumlar:

  • Ahbap
  • İş Bankası Yayınları
  • Belediyeler
  • Sivil Toplum Örgütleri

Kütüphaneye kitap bağışı nasıl yapılır?

Kütüphaneye bağış yaparken herhangi özel bir şart aranmıyor. Kitapların orijinal olması gerekmektedir. Korsan kitaplar, kütüphane tarafından kabul edilmez.

Daha önce Kitap Bağışı yapmış mıydınız? düşüncelerinizi yorum atarak belirtebilirsiniz. Binbir Sözlük sitemize de bekliyoruz.

Yazar Hakkında

Bilginin paylaştıkça güzel olduğuna inanan, her şeyi yazıp doğru düzgün biyografi yazamayan kitapsever

İçinde Kalmasın Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.