Edebiyatımızın Yedi Güzel Adamı Kimdir? Hayat Hikayeleri

Edebiyatımızın Yedi Güzel Adamı Kimdir? Hayat Hikayeleri

Cahit Zarifoğlu’nun bahsettiği yedi güzel adam kimdir? 'Bu insanlar dev midir Yatak görmemiş gövde midir' diye bahsettiği yedi güzel adamı birlikte tanıyalım.

+ - 1

Türk edebiyatının yedi güzel adamı Türk edebiyatına Yedi Güzel Adam, Cahit Zarifoğlu Erdem Bayazıt, Rasim Özdenören, Nuri Pakdil, Mehmet Akif İnan, Alaeddin Özdenören ve Ali Kutlay’dır. Kahramanmaraş’ta yolları kesişen 7 güzel adam’ın eğitim gördüğü lise tarihi Maraş lisesi müzeye çevrilmiştir.

Yedi Güzel Adam Kimdir?

Cahit Zarifoğlu, Mehmet Akif İnan, Erdem Bayazıt, Rasim Özdenören, Ali Kutlay, Nuri Pakdil ve Alâeddin Özdenören’in hayatlarını konu edinmektedir.

Bu yazımızda yedi yazarı tanıyacağız, hazırsanız başlayalım…

Cahit Zarifoğlu

1200x627 cahit zarifoglu kimdir kac yasinda nereli iste unlu sair cahit zarifoglu siirleri ve tum eserleri

Aslen Maraşlı olan Cahit Zarifoğlu 1940 yılında Ankara’da dünyaya geldi.
Edebiyata lise yıllarında başladı. Usta hikâyeci Rasim Özdenören, şairler Erdem Bayazıt ve Sair Alaaddin Özdenören ile eş zamanlı eğitim gördü. Lise yıllarında şiirlerini okul dergisi Hamle’de yayımladı. Zarifoğlu, 1961 yılında öğretmen olarak İstanbul’a geldi. Şiirlerini İstanbul’un edebiyat dergilerinde yayınlamaya devam etti. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde okurken maddi sıkıntılar nedeniyle çeşitli gazetelerde sayfa sekreterliği yaptı.

Erdem Beyazıt

Erdem Beyazit

18 Aralık 1939’da Maraş’ta dünyaya geldi. İlk ve ortaöğrenimini babasının işlerinden dolayı kesintilerle Maraş’ta tamamladı. Ankara hukuk fakültesini bitirmeden askere gitti. Askerden döndükten sonra Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nin Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne girdi.

Mezuniyetin ardından Maraş Lisesi’ne edebiyat öğretmeni olarak atandı. 30 Kasım 1987’de Anavatan Partisi’nden milletvekilliği yaptı. 5 Temmuz 2008’de hayatını kaybetti.

Sezai Karakoç

sezai karakoc

1933 yılında Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde dünyaya gelmiştir. Diğer yazarların dışında tek farklı şehirde dünyaya gelen yazarımız.. İlk ve ortaöğrenimini Maraş’ta tamamladı. Ankara Üniversitesi’nden mezun olmuştur. 2006 yılında  Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü ile ödüllendirildi. 2011 yılında Cumhurbaşkanlığı Edebiyat ödülüne ise kabul etmeyerek gitmemiştir. 16 Kasım 2021 yılında hayatını kaybetmiştir.

Rasim Özdenören

Rasim Ozdenoren

1940 yılında Maraş’ta dünyaya geldi. İlk ve ortaöğrenimini Malatya, Maraş ve Tunceli’de tamamladı. İ.Ü. Hukuk Fakültesini ve İ.Ü. Gazetecilik Enstitüsü’nü bitirdi. ABD’nin çeşitli eyaletlerinde 2 yıla kadar kaldı. 1975 yılında Kültür Bakanlığı Müşaviri görevini yaptı. Ayrıca Prag TV filmleri yarışmasında özel ödül almıştır.

Nuri Pakdil

Nuri Pakdil

Nuri Pakdil, 1934 yılında Kahramanmaraş’ta doğdu. Liseden sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. İlk şiir ve nesir eserlerini memleketi “Demokrasiye Hizmet” gazetesinde yayımladı. Lisede Hamle adlı bir dergi çıkardı. Haftalık İstanbul dergisinin sanat bölümünün editörlüğünü yaptı.

1969’da “Edebiyat” dergisini, 1972’de Edebiyat Dergisi’ni kurdu. Edebiyat dergisinin yayınladığı ilk kitap Batıdan Notlar oldu. Aralık 1984’te edebiyat dergisi birkaç yıl yayına ara verdi. Edebi dergi yayınları 1972-1984 yılları arasında 18’i Nuri Pakdil imzalı 45 kitap yayınladı.

Mehmet Akif İnan

Mehmet Akif Inan

Mehmet Akif İnan, Türk şair, araştırmacı yazar ve öğretmendir. 1952 yılında ilkokuldan mezun oldu. 1958 yılında Urfa Lisesi’nden Maraş Lisesi’ne sürgüne gönderildi. Aynı yıl bir grup arkadaşıyla birlikte Delia gazetesini çıkardı. Bir yıl sonra Maraş Lisesi’nden mezun oldu ve şairler konulu ilk dersini Urfa’da verdi. 6 Ocak 2000’de öldü.

Alaeddin Özdenören

Alaeddin Ozdenoren

1940 yılında Maraş’ta doğdu. İlk ve orta öğrenimini Maraş, Tuncelli, Malatya ve İstanbul’da tamamladı. İstanbul Üniversitesi Felsefe Fakültesi’nden mezun oldu. Farklı okullarda öğretmenlik yaptı. 1991 yılında Kültür Bakanlığı’ndan danışman olarak emekli oldu. 2003 yılında hayatını kaybetti.

Yazar Hakkında

Bilginin paylaştıkça güzel olduğuna inanan, her şeyi yazıp doğru düzgün biyografi yazamayan kitapsever

İçinde Kalmasın Yorum Yap