Hayat Yolculuğumuzda Kısa Bir Rehber: Mutluluk

Hayat Yolculuğumuzda Kısa Bir Rehber: Mutluluk

Hayat yolculuğunuzda kısa bir rehber.. Nasıl mutlu olabiliriz?

1
+ - 13

Mutluluk üzerine satır satır sözler ciltler dolusu kitaplar yazıldı, Fakat birçoğumuz ulaşılmaz görürüz bu duygu halini.

Ancak son öğretilere göre mutluluğun; içimizde beliren bir kabulleniş belki bir kanaatkarlık velhasıl bulunduğun andan haz alma duygusu olduğunu kısaca tasdikleyebiliriz.

Belki de anda kalmayı öğütler bize mutluluk, herkes anda yaşar lakin anda kalmak ayrı bir vukudur. Son okuduğum kitapta anda kalmakla alakalı bir pratik veriyor, anın içinde yapılan eylemi tekrar tekrar söylemek içinizden.

mutluluk

Peki bu pratik bize ne kazandıracak: Bulunduğumuz ana dönmeyi nefesimize yeniden odaklanabilmeyi ve daha önemlisi şu anın bilincine tekrar varabilmemizi sağlayacak.

Örneğin;

yürüyüşteyiz zihnimiz ise bir hafta önce yaşadığımız o tatsız olayda veya kitap okurken sayfalarca okumuşuzdur fakat biz orda değilizdir, bu gibi durumlarda yapılan eylemi tekrarladığımızda, zihnimizde beliren düşünceler duracak ve şu anın bilinciyle hareket ediyor olacağız.

Peki ya kabullenme nasıl bir süreçtir ve nasıl işler? Zihinde en ufak bir şüphe, sorgu ve yargı gibi düşüncelere yer vermeden adeta denizin ortasında sırtüstü uzanmak kadar güvenli görme duygu durumudur. Nitekim insanı en çok yoranlardan ve hatta zaman kaybettiren haldir; yargı. Yargının olduğu yerde dingin kalamıyor insan maalesef ve ‘’İnsanların hayatına anlamlı şeyler dingin olduklarında girmektedir.’’ der ünlü bir Psikiyatr Profesörü. Bu yüzden dingin kalmak oldukça önemlidir .

Kabullenme

Kabullenme halidir mutluluk, akışta olma halidir, akışta kalmaktır vesselam. Nitekim kabule geçtiğin anda soru işaretlerin durur zihin susar ve bir dinginlik hali baş gösterir adeta.

Kabullenme değişimi getirir.

Daha az yargı daha çok şefkati doğurur.

Mutluluk; şefkatin kalbinin tam ortasıdır, öz şefkatle de aslında kardeştir tıpkı bir çocuğun başını okşamak kadar naif, nezaket içinde olmalıdır insan kendine..

mutluluk

İnsan psikopatolojilerine bakıldığında doğduğumuz andan itibaren güvende olma isteğiyle dünyaya geliriz. Ve bu duygudan yoksun kalan bireylerin benlik yapı taşlarından en önemlisi olan güven duygusu eksik kalmakla birlikte; yargı ve olumsuz düşünceler gibi durumlara sebep olabilmektedir. 

Peki düşüncelerimize bakacak olursak, insan zihninde uyanan tüm düşüncelere kapılıp gitmemelidir. Lakin bu düşünceler çocukluğumuzdan gelen öğretilerle hikaye yazabilmektedir. Zihnimizde uyanan düşüncelerin yazdığı hikayelere adeta bir seyir terasında gibi bakmayı öğrenmeliyiz. Nitekim düşünceler duyguları duygular ise yeni yeni davranışları doğurmaktadır. Ve tüm bu tamlamaların ötesinde oluşan duygudur: Mutluluk.

Zira Cemal Süreya‘nın dediği gibi:

‘’Hayat kısa kuşlar uçuyor.’’

Cemal Süreya

Şu kısacık hayat yolculuğumuzda çok büyük anlamlar yüklemeden, anlamlandırmadan ve bu minik öğretilere kulak vererek kendimizi farkındalık dolu bir yolculuğa davet sunabiliriz ..

Mutlu Yolculuklar Dilerim Herkese ..

Mutluluk yazımızı nasıl buldunuz? düşüncelerinizi yorum atarak belirtebilirsiniz. Binbir Sözlük sitemize de bekliyoruz.

Yazar Hakkında

Sosyolog adayı, her zama aralıklarında okumayı çok seven araştırma tutkunu..

İçinde Kalmasın Yorum Yap

Yorumlar (13)

Popüler Yorumlar
 1. 2 ay önce

  Kalemine yüreğine sağlık 👏

 2. 2 ay önce

  “İnsanların hayatına anlamlı şeyler dingin olduklarında girmektedir’’

  Okurken bu dinginliği tekrar yakaladım bir ucundan. Ellerine, kalemine sağlık

Yapılan Yorumlar
 1. Duygularımıza tercüman olan bir yazı olmuş tebrikler👏👏

 2. Yüreğine kalemine sağlık çok güzel bir yazı olmuş mutluluğu yakalayabilmek ümidiyle….

 3. 2 ay önce

  Okurken sakinlik ve huzur veren,şu an yaşadığımız ne varsa bir daha aynı zamanda yaşamayacağımızı aklımızın bir köşesinde çocuk halimize teslim edip susmamasını sağlayacak bir rehber olmuş, elinize sağlık.

 4. Mutluluğu yakaladığımızda kıymetini bilip, elden kaçırmamayı gösteren, dinlendirici ve akıcı bir üslupla kaleme alınmış çok güzel bir yazı olmuş. Elinize, emeğinize, yüreğinize sağlık…

 5. 2 ay önce

  “İnsanların hayatına anlamlı şeyler dingin olduklarında girmektedir’’

  Okurken bu dinginliği tekrar yakaladım bir ucundan. Ellerine, kalemine sağlık

 6. 2 ay önce

  Kalemine yüreğine sağlık 👏

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.