Zülfü Livaneli’nin Önerdiği 5 Kitap
Trendlerdeki Yazı

Zülfü Livaneli’nin Önerdiği 5 Kitap

Edebiyat Haber'in haberine göre, Zülfü Livaneli gençlerin okuması için 5 kitap öneriyor. İşte o kitaplar:

+ - 0

Edebiyat Haber’in haberine göre, Zülfü Livaneli gençlerin okuması için 5 kitap öneriyor. İşte o kitaplar:

Homeros – Odysseia

Homeros Odysseia

Homeros (İ.Ö. IX. yy): Hayatı hakkında kesin bir bilgi olmamakla birlikte IX. 16. yy’da Sakız Adası’nda yaşadığı sanılmaktadır. Antik Yunan ülkelerinin çeşitli bilgilerinin kaynağı olarak kabul edilen Homeros’un eserleri, İlyada ve Odyssey destanları aracılığıyla hemen hemen tüm edebi türleri başarıyla etkilemiştir. “Odyssey”, Truva Savaşı’nın kahramanlarından biri olan Odysseus’un anavatanı Ithaca’ya yaptığı 10 yıllık yolculuğundaki maceralarını anlatan büyük bir destandır. Modern romana yakın karakterleri ve romanlarıyla tüm dünya edebiyatını etkilemiştir.

Binbir Gece Masalları

binbir gece masallari

bir çoğu el yazması halinde bulunan masallar özellikle Fransızca’ya çevirisiyle birlikte dünya çapında tanına eser haline gelmiş. Binbir Gece Masalları Post modern edebiyat için dipsiz bir kuyudur…. Devamını Oku

İnce Memed – Yaşar Kemal

ince memed 1

Zülfü Livaneli’nin en yakın arkadaşı olan Yaşar Kemal’in bu kitabının önermemesi beklenilemezdi…

“İnsan, evrende gövdesi kadar değiI, yüreği kadar yer kapIar” diyen Yaşar Kemal’in 1955 – 1987 yılları arasında yazdığı dört ciltten oluşan ve okuyunca tüm muazzam yanlarıyla kalbimizi ve aklımızı kaplayan roman serisi İnce Memed’den bahsetmekten sevinç duyarız… Devamını Oku

Kolera Günlerinde Aşk – Gabriel Garcia Marquez

Kolera Gunlerinde Ask Gabriel Garcia Marquez

“Kolera Günlerinde Aşk”, terk edilmiş bir aşığın gençliğinden yaşlılığına yarım asırlık aşk hikayesini anlatıyor. Büyülü gerçekçilik hareketinin ustası Gabriel García Márquez, bu romanı bir destana dönüştürdü: epik, destansı, aşkın her türlüsü, çılgın, vahşi Evet, romantik, hepsi pastoral bir şiirden etkilenmiş. on dokuz. Yirminci yüzyıl. Yüz yıla yayılan bu bitmeyen aşkın arkasında, modern bir toplumsal sorunu, özellikle yerel burjuvazinin saçmalığını ince bir ironi ile ortaya koydu. Roman boyunca, García Márquez’in insani mizahı, tutkulu aşkın lirik esintisinde sürekli olarak duyulur. Bu nitelikleriyle kolera dönemindeki aşk, bu büyük yazarın eserinde “Yüz Yıllık Yalnızlık” adlı şaheserinin yanında yer alır.

Migul De Cervantes Saavedra – Don Quijote

Migul De Cervantes Saavedra Don Quijote

Toplam 124 bölümden oluşan “Don Kişot”, Japicredi Yayınevi’nden Kazım Taşkent’in klasik eserlerinden oluşan yeni kitap serisi, İspanyol yazar Cervantes’in ünlü eseri “Don Kişot”, tam adı La’nın yaratıcı asilzadesi Don Kişot. Mança.

Kitabın girişini yazan Prof., Jale Parla’nın sözleriyle şunları söyledi: “Bir La Mancha şövalyesi olan Don Kişot ve silahlı adamı Sancho Panza’nın maceraları, 1605’ten beri en çok okunan, sevilen, yorumlanan ve yeniden yazılan maceralardır. “İlk bölüm yayınlandı” da memnuniyetle karşılanmakta ve ilgiyle karşılanmakta, ancak dilimize ağırlıklı olarak çocuklar için ikinci dil versiyonlarının (İngilizce ve Fransızca gibi) tercümeler yoluyla girmektedir.

Yazı Kaynakları

Yazar Hakkında

Bilginin paylaştıkça güzel olduğuna inanan, her şeyi yazıp doğru düzgün biyografi yazamayan kitapsever

İçinde Kalmasın Yorum Yap