Binbir Gece Masalları

Binbir Gece Masalları

1
+ - 1

72 milletin bildiği, bilmese bile duyduğu, duymasa bile şimdi öğreneceği o ünlü kitap: Binbir Gece Masalları.

Borges: “Önce Hindistan’da sonra İran’da, daha sonra Anadolu’da anlatıldı; en son Arapça kaydedilip Kâhire’de derlendi. Ve bu birleşimden Binbir Gece Masalları doğdu.”

Toplum, geçmişinden kaçamaz, o geçmiş masallarla olsa bir şekilde oraya çıkacacaktır.

Kuşaklarca Çin’den Afrika’ya uzanan geniş coğrafların belleği niteliğinde olan masallar ile okuru şaşkına çevirerek beklemediği örgüler ile şaşkına çevirecektir.

bir çoğu el yazması halinde bulunan masallar özellikle Fransızca’ya çevirisiyle birlikte dünya çapında tanına eser haline gelmiş. Binbir Gece Masalları Post modern edebiyat için dipsiz bir kuyudur.

Homeros’un destanı, Batı edebiyatının sığınağı gibidir, adete çınarın gölgesidir. Yine bu hikâyeler Doğu ve Batı edebiyatındaki kadim çınarlardır.

Ünlü yazar Stendhal “Her yıl unutmak ve aynı keyifle yeniden okumak istediğim iki kitaptan biri…” diyor bu masallar için ve karşısına Don Kişot’u yerleştiriyor. Ne muazzam bir ikili.

Binbir Gece Masalları aynı zamanda hint masallarının etkisinde de kalmıştır. Şah Şehriyar tarafından 1001 gece boyunca 264 masal anlatan bu eşsiz kitap bütün kitapseverleri etkisi altında bırakacağına şüphem yoktur.

Orhan Pamuk bu masallar için “tamamını kimsenin okuyamadığı ancak okuyanların da öldüğü” açıklamasını yapar

Yazar Hakkında

Bilginin paylaştıkça güzel olduğuna inanan, her şeyi yazıp doğru düzgün biyografi yazamayan kitapsever

İçinde Kalmasın Yorum Yap