Yaşar Kemal-İnce Memed
Trendlerdeki Yazı

Yaşar Kemal-İnce Memed

+ - 2

“İnsan, evrende gövdesi kadar değiI, yüreği kadar yer kapIar” diyen Yaşar Kemal’in 1955 – 1987 yılları arasında yazdığı dört ciltten oluşan ve okuyunca tüm muazzam yanlarıyla kalbimizi ve aklımızı kaplayan roman serisi İnce Memed’den bahsetmekten sevinç duyarız.

İnce Memed, Yaşar Kemal’e ait dört ciltten oluşan harikulade bir roman serisidir. Serinin konusu Cumhuriyet döneminin ilk yıllarında Çukurova’da geçmektedir. Seri toplamda otuz dokuz yılda tamamlanmış olup Hürriyet Pazar tarafından oluşturulan yüz kişilik jüri tarafından belirlenen “Türk Edebiyatının Gelmiş Geçmiş En İyi 100 Romanı” listesinde ilk sırada yerini almıştır.

Bilen bilir İnce Memed roman olarak yazılmadan önce senaryo olarak kaleme alınmıştır fakat senaryoyu isteyenlerle yaşanan anlaşmazlıktan ötürü yine roman olarak yazılmıştır. Üstelik 1959’da mavi gözlü dev tarafından Rusça’ya çevrilen İnce Memed İngiltere, ABD, Fransa ve İtalya’da farklı dillerle yayımlandı.

Sizi Hürü ananın sofrasına, köpüklü ayranına tereyağlı sıcak ekmeğine davet ediyoruz. İnce Memed’in Toroslar’da gürlediği, köylünün ağaların ellerinde inlediği fakat yine de İnce Memed’lerinin yerini ifşa etmekten imtina ettikleri o birlik beraberlik günlerini seyre davet ediyoruz.

Okumayanın çok şey kaybedeceği bu kitapta İnce Memed yeri gelince küçük kardeşimiz yeri gelince dayanıp güvendiğimiz ağabeyimiz oluyor.

yasar kemal

Saygı ve hayranlıktan başka bir şeyle anamayacağımız yazar kitabı yazdığı süreç için şunları söylüyor;

“İnce Memed’i yazdığımda Cumhuriyet’te çalışıyordum ve hemen hemen hiç param yoktu, öyle ki Serencebey’de oturduğum ev sobalıydı, ama odun alamıyordum. 1953’te muazzam bir kış olmuştu, hatırlarsınız Boğaz’ı buzlar kaplamıştı, odunum olmadığı için birkaç ceketi üst üste giyip eldivenlerle yazdım İnce Memed’i, Hayat Dergisi’ne gittim, Iraz’ın öyküsünü götürdüm, okudular sonra elli lira verdiler. Bu parayla bir aylık odun aldım. Daha sonra 11. tefrikada Kemal Film benden İnce Memed’in film hakkını beş bin liraya satın aldı. O zaman için çok paraydı. Kurtuluş’ta kaloriferli bir apartman dairesi kiraladım. Benim için çok önemli değişikliklere sebep oldu İnce Memed, dünyada tanındım, odun alamazken kaloriferli ev tuttum, daha ne söyleyeyim

Yine “Öpüp başıma koyduğum bir kitaptır”, demiş Zülfü Livaneli İnce Memed için.

Kanun kâğıtlarda kaldı. Böyle yaz…”İnce Memed/Yaşar Kemal

Naçizane tavsiye olarak 1985’ten günümüze siyasi görüşlerini müzikleriyle topluma duyurmaya çalışmış olan türkülerini severek dinlediğimiz Grup Yorumun İnce Memed adlı parçası da dinlemeye değer.

Grup Yorum – İnce Memed

Yazar Hakkında

Başımla gönlümü edemedim eş biri yüz yaşında biri yirmi beş

İçinde Kalmasın Yorum Yap