Yusuf Atılgan’ın 32. Ölüm Yıl Dönümü

Yusuf Atılgan’ın 32. Ölüm Yıl Dönümü

+ - 0

Kitaplarını okumasanız dahi okuduğunuz bir çok kitabın yazarına ilham kaynağı olan Yusuf Atılgan’ın ölümünün 32. yıl dönümü.. Bu yazımızda onun anmaktan gurur duyarız.

Yusuf Atılgan Kimdir?

27 Haziran 1921 yılında Manisa’da doğmuştur. Orta okulu Manisa’da, liseyi Balıkesir’de okur. Ailesi doktor olmasını istese de o kendi istediği bölümü seçer

Üniversitede Ahmet Hamdi Tanpınar, Halide Edip Adıvar gibi edebiyatımızın önemli isimlerinden dersler alır. Fakat maddi sıkıntılar peşini bırakmaz, üniversitenin ilk yılında askeriyeye başvurur ve eğitimini bu formayla devam ettirir.

Ali Nihat Tarlan danışmanlığında üniversite tezini tamamlayan Yusuf Atılgan 1 yıllık edebiyat öğretmenliğinin ardından Türkiye Komünist Partisine üye olduğu iddiasıyla tutuklanır. Mahkemece suçlu bulunan Atılgan, 10 ay cezaevinde kalır. İlk 6 ayı o zamanlar katı kurallar ile yönetilen Sansaryan Han’da geri kalana 4 ayını Tophane Cezaevi’nde geçirir.

yusuf atilgan

Meslekten men edilince köyünde çiftçilik yaptı

Annesini baskısı üzerine evlendi fakat çok fazla evli kalmadı. Tercüman Gazetesi’nin düzenlediği hikaye yarışmasına “Evdeki” adlı öyküsünü gönderir ve birinci olur. Turgut Atılgan imzasıyla da “Kümesin Ötesinde” adlı bir öykü gönderir onda da yedinci olur. Kazandığı ödülleri verilmez, ödülünün verilmemesi onu pes ettirmez ve ilk romanı Aylak Adamı yazar.

“Çağımızda geçmiş yüzyılların bilmediği, kısa ömürlü bir yaratık yaşıyor. Sinemadan çıkmış insan. Gördüğü film ona bir şeyler yapmış. Salt çıkarını düşünen kişi değil. İnsanlarla barışık. Onun büyük işler yapacağı umulur. Ama beş-on dakikada ölüyor.’ 

Eserleri

  • Aylak Adam
  • Anayurt Oteli
  • Bütün Öyküleri
  • Aylak Adam
  • Canistan
  • Ekmek Elden Süt Memeden
  • Siz Rahat Yaşayasınız Diye
  • Motherland Hotel

9 Ekim 1989 yılında geçirdiği kalp krizi ile 68 yaşında hayatını kaybeder..

Siz yazarın hangi kitaplarını okudunuz?

Yazar Hakkında

Bilginin paylaştıkça güzel olduğuna inanan, her şeyi yazıp doğru düzgün biyografi yazamayan kitapsever

İçinde Kalmasın Yorum Yap