Yeni Ev

Yeni Ev

+ - 0

Sonunda yeni evine taşınmış ve balkonda ilk çayını yudumlamıştı. Üç çocuğu burada özgürlüğün tadını çıkarıyorlardı. Yıllarca kiracı olmak canına yetmiş sonunda borç harç iki katlı bir ev satın alabilmişi. Çok eski ve köhne olmasına aldırmamış  aksine yeni evinde huzurla kalbinin atacağı günleri düşündüğünde heyecandan günlerce uyuyamamıştı.

Çocuklar tahta merdivenden yukarı aşağı koşturuyor ama şikayete gelen kimse olmuyordu . Yıllardır hayalini kurduğu hayatı yaşamaya başlamıştı.  Özgürlük tam olarak böyle bir şey olmalı diye düşünüyordu. Neşeyle geçen günler ilk şiddetli yağışa kadar devam etti. Şimşeklerle gecenin aydınlandığı ve yağmurun akarcasına yağdığı o gece evinin çatısının tahmin ettiği kadar güçlü olmadığını anlamış oldu. Üst katta tavanın birçok yerinden su sızmaya başlamış ve sabaha kadar uyuyamamıştı. Yağmurdan sonra ki günler de evini ağır bir nem kokusu kaplamıştı. Her geçen gün başka bir aksilik olmaya başlamıştı. Kah merdiven basamaklarından biri çöküyordu, kah mutfak gideri tıkanıyordu.

yeni ev
ev

Mutlu günler geride kalmış ve tekrar can sıkıcı günler başlamıştı. Evde oluşan hasarları tamire kalkışıyor ve epey de para harcıyordu.   Komşularından yaşlıca olanıyla konuştuğunda talihsizliğinin ne kadar büyük olduğunu anladı. Satın aldığı ev hiçte ona anlatıldığı gibi otuz yıllık değildi neredeyse elli yılı devirmiş bir evde oturmaktaydı. Evin temeli yağışlar sebebiyle iki kez kaymış. Duvarları da defalarca tamir edilmişti. Geç kalmış bir uyanış olduğunu biliyordu ve artık yapabileceği hiçbir şey yoktu.

mustafa kemal ataturk edebiyata bakis acisi
Önerilen Yazı
Atatürk’ün Edebiyata Bakış Açısı

Altı ay süren yeni ev macerası o gün evin önüne gelen sarı renkli bir kamyonet ile resmi olarak bitti. Dükkandan bozma yeni dairesini eski muhitine yakın bir yerde kiralamıştı.  Çocuklar önce bu yeni evi garipsediler fakat eski düzen koşuşturmaları da pek uzun zaman almadı. Daracık balkonda çayını yudumlarken derin düşüncelere daldı.  Özgürlük ne kadar da kısa sürmüştü. Kısa da olsa mutlu günlerdi iki  katlı evinde yaşadıkları. Kısa da olsa özgür olmak gibisi yoktu.

Hikaye hakkındaki görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz. Binbir Sözlük‘te de konuyla ilgili fikirlerini belirtebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Ankara doğumluyum. Güzel ülkemin farklı kentlerinde doktor olarak görev yaptım. Halen muğlada enfeksiyon hastalıkları uzmanı olarak görev yapmaktayım.Evliyim ve iki çocuk babasıyım.

İçinde Kalmasın Yorum Yap