İBB Yaşar Kemal Kütüphanesi

İBB Yaşar Kemal Kütüphanesi

Büyük usta Yaşar Kemal'in adını taşıyan kütüphane İstanbul Sancaktepe'de açıldı!

+ - 0

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan Yaşar Kemal Kütüphanesi, geleneksel kütüphanelerin dışında modern bir görünüme sahiptir. Kütüphane, zengin kitap koleksiyonunun yanında kültür ve eğitim merkezi olarak da faaliyet gösterecek.

İBB, yeni nesil kütüphane anlayışıyla “kültürün, kitabın ve sanatın ulaşamadığı ilçe kalmayacak” sloganıyla şehrin birçok yerine bölgedeki gençlerin, çocukların ders çalışma ve sosyalleşme ihtiyacını karşılayacak kütüphaneler açıyor.

IBB Yasar Kemal Kutuphanesi 4

Kütüphane’nin Kapasitesi ve Alan

Sancaktepe mahallesine kurulan Yaşar Kemal Kütüphanesi, büyük ustanın ismini taşıyacak. Türk edebiyatına sayısız eser kazandıran Yaşar Kemal’in adını yaşatan kütüphane, altı kattan oluşuyor. 1774 metrekare alana kurulu olan kütüphane, 400 kişi kapasitesine sahip.

Yaşar Kemal Kütüphanesinde Ne Kadar Kitap Var?

Yaşar Kemal Kütüphanesi’nde bulunan 20.000 eserlik zengin koleksiyon arasında; Tarih, Edebiyat, Siyaset Bilimi, Felsefe, Araştırma Analizi, Sanat, Bilişim, Teknoloji, Bilim, İnanç, Kişisel Gelişim, Kültürel Miras, Mimarlık gibi çok çeşitli kitaplar yer almaktadır.

Yaşar Kemal Kütüphanesi Yaratıcı Yazarlık Çalıştayı, Yazar Okur Konferansı, Karikatür ve İllüstrasyon Çalıştayı, Senaryo Çalıştayı, Video Sanatı Araştırma ve Bilişim Çalıştayı gibi birçok etkinliğe ev sahipliği yapacak. Kütüphanede edebiyat, drama, resim, müzik ve sanat atölyeleri, çocuklara yönelik eğitici etkinlikler ve veli destek atölyelerinin yanı sıra öğrencilerin sınava hazırlık sırasında katılabilecekleri çalışma programları oluşturulacaktır.

IBB Yasar Kemal Kutuphanesi 2

Kütüphaneye Nasıl Üye Olunur?

Kütüphaneye üye olmak isteyen okurlar ve öğrenciler, T.C nüfus cüzdanı, pasaport, ehliyet gibi resmi geçerliliği olan bir kimlik belgesi ile başvurması yeterlidir.

İletişim:

0 (212) 249 95 65 

0 (212) 249 09 45

E-mail: kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr 

Harita için tıklayınız.

Çalışma Saatleri 

Hafta İçi       : 09.00 – 17.00
Cumartesi    : 09.00 – 17.00
Pazar           : Kapalı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu‘da Twitter üzerinden kütüphanenin tanıtım videosunu yayınladı. İşte o video;

Yazar Hakkında

Bilginin paylaştıkça güzel olduğuna inanan, her şeyi yazıp doğru düzgün biyografi yazamayan kitapsever

İçinde Kalmasın Yorum Yap