Yaşar Kemal’in Hayatına Kısa Bir Bakış

Yaşar Kemal’in Hayatına Kısa Bir Bakış

+ - 3

Yaşar Kemal, gözlüklü, kır saçlı bir gözü görmeyen bir insandı. Bu simanın altında çocuk yaşlarda başlayan sıkıntıların izleri vardır. Gözünün kör olma sebebi ise bir kurban töreni sırasında bıçağın gözüne batmasıdır. Daha küçük yaşlarda babasının katledilişini görmüştür. Yoksulluk içinde okul hayatına çok fazla devam edemeyerek orta ikide okulu bırakmıştır.

Yaşar Kemal halk edebiyatına olan ilgisi çocuk yaşlarında başlamıştır. Sırf sözlü halk edebiyatı ürünlerini derleyebilmek için okumayı öğrenir. Yazarın “Bir yanım toplum, bir yanım doğa, bir yanım da insan değerlerine dayalı olsun istedim.”  sözünü söylemesinin sebebi de şüphesiz halk edebiyatına olan ilgisinden kaynaklanıyordur.

yasar kemal

Edebiyat hayatına “Aşık Kemal” olarak başlamış, “Kör Kemal” olarak anılmış. En en sonunda bütün dünyanın tanıdığı bir sanatçı olmuştur. “Aşık Kemal” olarak anılmasının sebebi ağıtlar yakmasıdır. “Kör Kemal” olarak anılmasının sebebi ise insanların ona karşı barındırdıkları pis duyguyu kusmalarıdır. Yaşar Kemal, bir noktadan sonra sanatıyla siyasi görüşünü birleştirmiştir. Bunun doğruluğuna yanlışlığına daha yetkin kişiler karar vermiştir.

yasar kemal 3

Yaşar Kemal’in simasındaki izleri oluşturan, toplumun çok öncelerden başlayan ve sanayileşme ile gittikçe artan sıkıntıları başlıca konularıdır. Hüyükteki Nar Ağacı’nca köyün ağası yeni bir traktör almıştır ve bir çift sarı öküzü bu traktörün tekerinin dibinde kurban etmiştir. Burada kurban edilen sadece o bir çift öküz değildir. Makineleşme sonucu birçok insan da işsizliğe kurban olmuştur. İşsiz kalan insan da ekmek kaygısıyla ya göç etmiş ya da kanunsuz birçok işe bulaşmıştır. Yaşar Kemal bu günümüzde de çözülemeyen pek çok sorunu işlemiş ve ona yapılan eleştirilerin küçük bir sebebi de budur.

Bu yazıya, Meral Saklıyan’ın Çukurovadan Dünyaya adlı eseri öncülük etmiştir.

Yazar Hakkında

"Hikmet-i dünyâ vü mâfiha bilen arif degül Arif oldur bilmeye dünyâ vü mâfiha nedür" Beyitinden yola çıkmış bir okur.

İçinde Kalmasın Yorum Yap

Yorumlar (3)

  1. Çok iyi bir yazarmış kendisi bayıldım hayat hikayesine.🤩

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.