Elon Musk: “Yaşadığımız Evren Bilgisayar Simülasyonu”

Elon Musk: “Yaşadığımız Evren Bilgisayar Simülasyonu”

Elon Musk, bilgisayar simülasyonu içinde yaşadığımız iddiasında bulundu. Kafalar karışık...

+ - 1

Tesla ve SpaceX’in sahibi Elon Musk, “yaşadığımız evren %99,9 bilgisayar simülasyonu” ifadelerinde bulundu. Bu görüşünü 1970’lerin popüler oyunu pong’u kanıt göstererek savundu.

Son dönemlerde yapmış olduğu açıklamalarla gündemdeki yerini koruyan Elon Musk, “Yaşadığımız Evren Bilgisayar Simülasyonu” söylemiyle tekrar gündeme geldi.

Musk, Twitter üzerinden 1970’lerin popüler oyunu Pong hakkında paylaşılan bir gönderiye verdiği yanıtla uzun süredir konuşulan “Bilgisayar Simülasyonu” tartışmalarını tekrardan hatırlattı.

Pong game

Pong oyunun yıl dönümünde paylaşılan Tweet’e şu şekilde yanıt verdi:

“49 yıl sonra, oyunlar foto-gerçekçi üç boyutlu dünyalar. Bu eğilimin sürmesi gerçekliğimiz hakkında neye işaret ediyor?”

Daha Öncede Bu Görüşü Tekrarladı

Nick Bostrom‘un 2003 yılında ki makalesinde ortaya attığı “simülasyon” ifadelerine katıldığını ifade etmişti. Bu hipotezin sonraki nesillerin atalarını tanıma noktasında önemli ayrıntılar tanıyacağına inanıyor.

Nick Bastrom, bu hipotezin gerçeğe dönüşmesi durumunda “o zaman bizimki gibi zihinlerin büyük çoğunluğunun orijinal ırka değil, orijinal bir ırkın gelişmiş torunları tarafından simüle edilen insanlara ait olabileceği” iddiasını savundu.

Simülasyon İddiaları Matrix Filmi İle Hız Kazanmıştı

Bilim Kurgu filmlerinin en popüleri arasıda olan Matrix, benzer bir konuyu ele alarak filmi milyonlarca kişinin beğenisine sunmuştu.

Elon Musk, bu kavrama öncülük etmekte oldukça kararlı gözüküyor. Kurucusu olduğu Neuralink ile nörolojik bozuklukları tedavi etmeye, zihnin gücünü ortaya koymaya yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Şirket, zihin gücüyle bir maymuna Pong oynatmayı başarmıştı.

Videosunu buradan izleyebilirsiniz.

Siz bu tartışmalar hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Bilginin paylaştıkça güzel olduğuna inanan, her şeyi yazıp doğru düzgün biyografi yazamayan kitapsever

İçinde Kalmasın Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.