Elon Musk’ın Hayat Hikayesi

Elon Musk’ın Hayat Hikayesi

Güney Afrikalı iş adamı Elon Musk, Tesla motors ve uzay aracı üreten SpaceX'in kurucusudur. 1971 yılında doğan Musk, 12 yaşındayken yazılım programlayıp kodlama öğrenmiştir. Blastar adlı uzay oyununu o yaşlardayken 500 dolara satmıştır.

+ - 1

Güney Afrikalı iş adamı Elon Musk, Tesla motors ve uzay aracı üreten SpaceX’in kurucusudur. 1971 yılında doğan Musk, 12 yaşındayken yazılım programlayıp kodlama öğrenmiştir. Blastar adlı uzay oyununu o yaşlardayken 500 dolara satmıştır.

Elon Musk, Bryanston High School’da başlayan eğitimi 1992 yılında University of Pennsylvania‘da işletme ve fizik okuyarak devam etmiştir. Ekonomi alanında Lisans diploması aldı. Doktora yapmak için Slikon Vadisi’ne taşınır. Taşınsa da doktorayı tamamlayamaz. Geleceği etkileyen 3 konuyu tespit eden Musk kariyerini bunlar üzerine kurar. Bu alanlar; İnternet, temiz enerji ve uzaydı.

Kariyeri

Kardeşi Kimbal Musk ile çevrimiçi yazılımlar üzerine projeler üstünde çalıştılar. Zip2 projesini başlattılar. 1999 yılında Compaq, Zip2’yi 307 milyon dolar ile satın aldı.

Artık her şey daha hızlı gerçekleşiyordu. Mart 1999 yılında çevrimiçi ödeme sistemi olan X.com’un ortaklığı yaptı. Ertesi yılda PayPal’ı kurdu. 2002 yılında ise Paypal, Ebay tarafından 1,5 milyar dolarlık hisse senedi karşılığında satıldı.

Elon Musk, Space Exploration Technologies’i (SpaceX) Haziran 2002’de kurdu ve halen şirketin CEO’su ve baş teknoloji sorumlusu. SpaceX, roket teknolojisinin durumunu ilerletmeye odaklanan fırlatma araçları geliştirmesi ve üretmesiyle tanınır.

Elon Musk’a göre çok gezegenli bir hayat mümkün olabilir. Bu konuyla ilgili şöyle diyor:

“Hayatı er ya da geç mavi-yeşil topun ötesine doğru genişletmek zorunda kalacağız. Veya soyumuz tükenecek.”

elon musk serveti
Elon Musk

Elon Musk Serveti

SpaceX, dünyanın en değerli 5. şirketi oldu. Tesla Motors hisseti 1 milyar dolar’a ulaştı. Elon Musk’ın son durumdaki serveti 20 Milyar doların üstüne çıktığı düşünülüyor.

Yazar Hakkında

Bilginin paylaştıkça güzel olduğuna inanan, her şeyi yazıp doğru düzgün biyografi yazamayan kitapsever

İçinde Kalmasın Yorum Yap