Başka Dünyadan Gelen Kız – Aharon Appelfeld

Başka Dünyadan Gelen Kız – Aharon Appelfeld

+ - 0

Herkese iyi, eğlenceli, sağlıklı, neşeli bir gün diliyorum; ve hemen size son okuduğum kitaplar arasında olan Başka Dünyadan Gelen Kız adlı kitabı tanıtmaya başlıyorum!

Kitap İkinci Dünya Savaşı sırasında ormana bırakılan çocukların hikayesidir. Adam Yahudi bir çocuktur. İkinci Dünya Savaşında annesi Adam’ın büyük annesi ve büyük babasını yalnız bırakamaz Adam’a belli bir miktarda yemek, içecek, ilaç ve o durumda ihtiyacı olabileceği her şeyi yanına verir.

Başka Dünyadan Gelen Kız - Aharon Appelfeld
Aharon Appelfeld

Ormanda arkadaşı Thomas ile karşılaşır. Adam , Thomas’a göre daha dindardır. Thomas ve ailesi ise Adam’ın ailesine göre daha sonuç odalı, bilim ile fazlası ile ilgilenen bir ailedir. Bu iki çocuk ormanda karşılaşırlar ikisinin annesi de savaş sona erdiği an onu almaya geleceğini söylemiştir. Yanlarına bir miktar para almışlar; ” Eğer yiyeceğin ve içeceğin biterse Diana’ya git, ve ona zamanla daha fazla para getireceğimi söyle”. İki çocuk eğer yerde kalırlarsa çok çabuk gözükecekleri için bir ağacın üstüne ağaç dallarından bir ev yaparlar.

Thomas ilk başlarda Adam’a göre çelimsizdir. Ağaca tırmanmakta zorluk çeker. Ama zamanla savaş ortamında alışı; zaten savaş ortamında başka bir şansı yok. İki dokuz yaşlarında çocuk, çok büyük bir savaş içinde annesiz, babasız hayata kalmaya çalışıyorlar. Gerçekten zor. Hayat bazen bazılarına acımasız oluyor. İyi tarafları kadar kötü taraflarında gösteriyor. Keşke herkes hayatını toz pembe yaşayabilse.

Baska Dunyadan Gelen Kiz 2
Başka Dünyadan Gelen Kız

Savaş olmasa, barış olsa. Kavga etmesek, dost olsak. Şimdi bunlar kulağa zor geliyor. Ama bizim elimizde, elimizde koskoca evrende tek olan bir Dünya var ve o Dünyanın içinde evrende tek olan eşi benzeri olmayan bir sürü insan var. Savaş sırasında bir gün yanlarına Adam’ın köpeği gelir. Tasmasında Adam’ın annesi tarafından yazılmış bir not vardır. Kısa bir süre Thomas’lar ile kaldıktan sonra yanlarından ayrılır. Adam ve Thomas açlık ile sınadıkları sırada; arkadaşları Mina ile karşılaşırlar.

Mina onları açlıktan kurtarır. Düzenli bir şekilde onlara yemek getirir. Onları iyilik perisi olup onları kurtarmak için başka bir dünyadan gelmiştir sanki!!

Kitap bu şekilde harika resimler içeriyor. Herkese iyi okumlar dilerim ♡

Başka Dünyadan Gelen Kız – Aharon Appelfeld kitabı hakkında ne düşünüyorsunuz? Kitabı okudunuz mu? Yorumlarınızı paylaşmayı ve Binbir Sözlük sitemize üye olmayı unutmayın.

Yazar Hakkında

İçinde Kalmasın Yorum Yap