Yayınlanmadan En Çok Satanlar Listesine Giren Kitap

Yayınlanmadan En Çok Satanlar Listesine Giren Kitap

Bir kitap yayınlanmadan en çok satanlar listesine girebilir mi? Karadeniz hikayesine benzeyen bu olayı gelin hep birlikte öğrenelim...

+ - 3

Bir kitap yayınlanmadan nasıl en çok satanlar listesine girebilir? dediğini duyar gibiyim. Bu olayın detaylarını hep birlikte öğreneceğiz.

Olay 1950’li yılların geç saatlerinde yayınlanan bir radyo kanalında geçiyor. New York’taki WOR adlı bu kanalda bir gece vakti sunucu “her şeyi bildiğini” iddia eden insanlardan sıkıldım der.

Kendini sözde entelektüel sanan insanlardan bıkmıştır. Bir kitap o zamanlar New York Times gazetesinde en çok satanlar listesinde bulunmuyorsa o kitabın adını bile anmazlarmış. Ama o kitap listenin bir tarafında yer alıyorsa çok önemli kabul edilip, kapış kapış satılırmış.

Bunun gibi olaylardan sıkılan radyo sunucumuz gecenin bir vakti dinleyicileriyle birlikte bir plan yapar.

Ne dersiniz, yarın sabah hepimiz bir kitapçıya gidelim ve var olmayan bir kitabı isteyelim?

Nasıl fikir diyerek dinleyicilerin fikrini alan sunucumuz, bu fikri hayata geçirmeye karar veriler.

yayinlanmadan en cok satanlar listesine giren kitap2
I Libertine Kitabı

Kitap İsmi Belirlenir

Gecenin o saatinde bu fikri beğenen dinleyiciler kitap ismi belirlemeye başlar. Kitabın adını I Libertine, kitabın bir seri olduğu, 18 yüzyılda geçen bir hikayesi olduğunu yazarı da Frederick R. Ewing olarak belirlenir. Bu hayali yazarımız da 2. Dünya Savaşı’na katılmış ve Oxford mezunudur.

Bunların tamamı uydurmadı, ne böyle bir yazar ne de böyle bir kitap var. Dinleyiciler bir kitapçıya gidecek ve varlığından son derece emin olduğu bu kitabı kitapçılardan isteyecekler


Frederick Ewing’in yazdığı “I, Libertine” kitabını istiyorum.

Kitapçı, ilk gelen müşteriye muhtemelen “elimizde böyle bir kitap yok” diyecektir. İkinci, üçüncü defa sorulunca o kitabı depolarından kontrol etmek isteyecektir. Başka kişiler de sorunca yayınevini arayıp kitabı bulmaya çalışacak.

Olaylar tamamen bu şekilde gerçekleşiyor. Herkes bu kitabı arıyor, fakat bulamıyor! En sonunda New York gazetesi “yeni çıkanlar” köşesinde kitaptan bahsediyor. Bu bile her şeyin fitilini ateşlemek için yeterli oluyor. Çok bilmişler hemen kendini gösteriyor hatta bir tanesi “Ewing! Halkın bu adamı keşfetmesinin vakti gelmişti.” yorumunu dahi yapabiliyor.

Kitap kulüplerinde bu kitabı okuduğunu söyleyenler, beğenmediği için yarım bıraktığını söyleyenler derken çıkmamış bir kitabın şanı alıp yürüyor. Bir gazetenin köşe yazarı Freddy Ewing ile yemek yediğini, hatta karısı Marjorie’yle tanıştığını anlatıyor.

Evet evet doğru okudunuz, hayali bir yazarımızın hayali eşiyle tanıştığını iddia ediyor! Fikrin ortaya atıldığı günden 7 hafta sonra kitap ABD, Paris, Roma ve Londra gibi kentlerde çok satanlar listesine girmeyi başarıyor.

Bir gazeteci bu kitabı bu kitabı bulabilmek için oldukça çaba sarf ediyor. Gerçek bir gazetecilik örneği göstererek kitabın tamamen kandırmacadan ibaret olduğunu ve radyo programı tarafından kurgulandığını ortaya çıkarıyor.

Peki daha sonra ne olmuş biliyor musunuz? Yayıncılar o radyo programı sunucusuna ulaşıp bu kitabı yazmasını istiyorlar. O da kitabı yazmış ve yayınladıktan kısa bir süre sonra kitap çok satanlar listesine girmiş.

Bu hikayeyi nasıl buldunuz? Yorumlarınızı Binbir Sözlük üzerinden yapabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Bilginin paylaştıkça güzel olduğuna inanan, her şeyi yazıp doğru düzgün biyografi yazamayan kitapsever

İçinde Kalmasın Yorum Yap