Olası Rusya-Ukrayna Savaşından Türkiye Nasıl Etkilenir? Bizi Bekleyen Senaryolar..

Olası Rusya-Ukrayna Savaşından Türkiye Nasıl Etkilenir? Bizi Bekleyen Senaryolar..

Rusya Devlet Başkanı, Putin'in emri üzerine Rusya, Donetsk ve Luhansk Cumhuriyetleri’ne giriş yaptı. Olası Ukrayna savaşı Türkiye'yi nasıl etkiler?

+ - 1

Rusya Devlet Başkanı, Vladimir Putin’in emri üzerine Rusya, Donetsk ve Luhansk Cumhuriyetleri’ne giriş yaptı. Olası Ukrayna savaşı Türkiye’yi nasıl etkiler?

21 Şubat gece yarısı Devlet Başkanı Putin, bütün Dünya’nın gözü önünde Ukrayna sınırları içinde bulunan Donetsk ve Luhansk Cumhuriyetleri’ni tanıyan ilgili anlaşmaya imzasını attı. Bu kararla birlikte Rusya bu iki şehre giriş yaptı. Rusya Ukrayna arasındaki temas devam ederken birçok kişi bu kararın ne tür sonuçlar doğuracağını merak ediyor.

Rusya ve Ukrayna arasındaki bu savaş, küresel çapta petrol ve altın fiyatlarının yükselmesine neden oldu. Bu savaşın ülkemize ilk yansıması borsanın düşmesi ve kurun yükselmesi oldu. Önümüzdeki günlerde neler olabileceğini hep birlikte göreceğiz.

Savaşın Türkiye’ye Etkileri:

Türkiye hem Rusya hem de Ukrayna ile oldukça güçlü ticari ilişkilere sahip. 2021 yılında Rusya, 5 milyar 270 milyon dolar ile Türkiye’nin ihracat yaptığı ülkeler sıralamasında ilk onda yer alıyor. Ukrayna ise 2 milyar 500 milyon dolar.

Türkiye, Rusya pazarına 1 milyar dolar meyve sebze ihraç ederken Ukaryna’ya ise 355 milyon dolarlık kimyevi madde ihracında bulunuyor.

Bunu yanı sıra Türkiye, Ukrayna’ya 2021 yılında yaklaşık 19 milyon dolar değerinde İHA ve SİHA ihracatı gerçekleştirdi.

rusya turkiye savasi 1

İthalatta Dışa Bağımlılığımız Oldukça Yüksek

2021 yılında en çok ithalat yapılan ülkeleri incelediğimizde Rusya ve Ukrayna ilk onda bulunuyor.

Geçtiğimiz yıl Rusya 29 milyar dolarlık ithalat ile listenin en başında yer almıştı. Ukrayna ise 4 milyar 500 milyon dolar ile bu listenin ilk onunda yer alıyor.

Geçtiğimiz yıl Rusya’nın 36 milyar dolarlık tarım ihracatının yüzde 12’sini gerçekleştiren Türkiye, Rusya’dan en fazla tarım ürünü ithal eden ülke oldu. Bu ihracat 4,4 milyar dolar değerindeyken, Rusya bunu 2030 yılına kadar 5 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor. Son yıllarda Türkiye’nin tarım ürünlerinin ithal ettiği başlıca ürünler arasında buğday, arpa, darı, çavdar ve mısır gibi ürünler yer almaktadır.

Olası bir savaşta bu ürünlerine ithal etmek imkansız hale gelebilir. Bu durumda, piyasa da buğday fiyatların büyük bir artış gösterecektir.

Enerji’de Rusya’nın Payı Büyük

Enerji tarafında özellikle doğalgaz konusunda oldukça olumsuz bir tablo bizleri bekliyor. Rusya, %32’lik pay ile Türkiye’nin en büyük doğalgaz sağlayıcısı konumunda.

Olası bir yaptırım uygulamasında Türkiye’nin rolünün ne olacağı oldukça büyük bir tartışma konusu. Çoğunluk Türkiye’nin bu kadar ekonomik bağlılığını olması üzerine bir ambargo uygulamayacağını belirtiyor.

Diğer taraftan ise Türkiye’nin AB’yle paralel olarak ambargo uygulamaması, AB ülkeleri tarafından Türkiye’ye bir yaptırım uygulanacağını söylüyor.

rusya turkiye enerjisi savasta ne olur

Doğalgaz Fiyatları Artabilir

Türkiye’de elektrik üretimi %32,37 oranıyla doğal gaz santrallerinden sağlanmaktadır.

  • Doğal gazın fiyatı artarsa, elektrik üretim maliyeti de artacak ve elektrik fiyatı da artacak ve bu da ilk olarak sektöre yansıyacaktır.
  • Yine son aylarda gördüğümüz gibi bu fiyat artışı daha sonra sektörün ürettiği ürünlerin satış fiyatına, ardından da tüketici faturalarına yansıyacaktır.

Turizm

rusya turkiye turizm edited

Bildiğiniz üzere Türkiye’ye en fazla Rusya’dan turist geliyor. Geçtiğimiz yıl 4 milyon 656 bin Rus turist ağırladık. Bununla birlikte 2 milyon Ukraynalı turist ülkemize giriş yaptı.

Olası bir savaş durumunda Türkiye’nin turizm sektöründen elde ettiği gelirin de düşeceği aşikar..

Siz ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorum atarak paylaşabilirsiniz..

Yazar Hakkında

Bilginin paylaştıkça güzel olduğuna inanan, her şeyi yazıp doğru düzgün biyografi yazamayan kitapsever

İçinde Kalmasın Yorum Yap