Sevgi ve Beklenti Üzerine

Sevgi ve Beklenti Üzerine

Neyi seversen sev, sevginin içinde mutlaka onu besleyen bir beklenti vardır.

+ - 1

Bana göre sevgi içinde beklentiyi de barındırır. Sevgiyi iki kelimeyle anlatacak olursam, bağlılık ve beklenti diyebilirim. İnsan birini veya bir şeyi sevdiğinde bağlılığın yanı sıra beklenti de duyar. Sevginin içinde sevilme, özlenme, hatırlanma, ilgilenilme, saygı duyulma gibi beklentilerin bir kaçı bulunacağı gibi bunların tamamı da bulunabilir.

Beklentisiz yaşanabilen duygular ise haz yada şehvet olarak adlandırılabilir ki bunlar süreklilik arzetmeyen yani bağ kurmayan duygulardır. Bu duygular süreklilik arzetmedikleri için, o anlık istenileni alma gayesi dışında karşı taraftan bir beklentiyi içlerinde barındırmazlar. Sevgideki beklentinin nedeni ise sevginin süreklilik arzetmesi ve bağ kurmasıdır. Yani sevgi anlık değil, sürekli olduğundan içinde beklentileri barındırır ve beklentilerin karşılanmasıyla beslenmek ister.

Bir kediyi seversen ondan sana zarar vermeden kucağına gelerek kendisini sevdirmesini, bir tabloyu seversen ondan sana dehrizlerinde bulunan gizli yönlerini sunarak haz vermesini, bir şarkıyı seversen duygularına tercüman olmasını, çocuğunu seversen sana hürmet etmesini, bir insanı seversen sana ilgi göstermesini beklersin. Allah sevgisinde dahi Allahın rahmetine nail olma gayesi vardır. Dolayısıyla neyi seversen sev, sevginin içinde mutlaka onu besleyen bir beklenti vardır.

Peki ya beklentiler karşılanmaz ise sevgi de biter mi? Mesela bir insan tarafından ilgi görmezsen veya sevilmezsen ona duyduğun sevgi de biter mi? Bazı durumlarda sevginin buna rağmen bitmediğini yaşıyoruz veya görüyoruz. Bu da demek oluyor ki; sevgi sadece beklentlerden ibaret değildir. Evet, sevgide muhakkak beklenti vardır, sevgi beklentilerle beslenir ama, sevgiyi oluşturan şey sadece beklentiler değildir. Yani beklentiler karşılanmasa bile sevgi devam edebilir. Buna en güzel örnek; bir annenin kendisinden hürmet ve saygı göremediği hayırsız bir evladına duyduğu merhameti ve sevgisidir.


1.BÖLÜM SONU


Yazar Hakkında

İçinde Kalmasın Yorum Yap