Olmayan Ülke, Ahmet Ümit

Olmayan Ülke, Ahmet Ümit

Ahmet Ümit'in Olmayan Ülke Kitabının incelemesini sizler için yaptık. Keyifli okumalar!

+ - 0

Okuyunca aşık olduğum, ardından yazarın bütün kitaplarını almak istediğim bir kitap hakkında yazacağım. Kitabın adı Olmayan ülke, Ahmet Ümit tarafından yazılan harika bir kitap.

Kitapta ilk önce akıl ülkesinden bahsediliyor. Akıl ülkesin padişahının üç tane harika kızı var bunlar; Yer, Gök ve Su. Padişah, bütün kızlarını çok sever eğer bir kızına bir şey alacaksa muhakkak diğer kızlarına da alır ama, onun kalbinde Su çok farklıdır. Çünkü, Su en çok rahmetli eşine benzeyen kızdır.

Ahmet Ümit Olmayan Ülke
Olmayan Ülke, Ahmet Ümit

Tabi zamanla kızlar büyür ve evlenmek isterler ama onlar babalarının gözlerinde her zaman küçük bir prenses olarak kalır. Bunu anlayan Dadı kadın bunu Padişaha anlatmaya çalışır ve bütün hanımlar üç kız olmak üzere üç gün olarak padişaha bir karpuz gönderirler ama karpuzlar bozuk çıkar ve babaları kızlarına kırılır.

“Aklınla yaptığın yanlışı, gücünle tamir edemezsin.”

Daha sonra dadı kadın, çocuklarının evlenme yaşlarının geldiğini uygun bir dilde anlatır. Buna ikna olan Padişah, kızlarını evlendirmeye kararı alır. Hemen sarayın önüne bir köprü yaptırır ve o köprüden kızlar sevdiklerine elma atar. Gök, sağ vezirin büyük oğluna elmayı atar, Yer ise sol vezirin ortanca oğluna elmayı atar ama Su, gönlünde biri yoktur ve elmayı kime atacağını bilemez ” ne olacak canım bende atarım birisine evlenirim ” diye düşünür. Elmayı, insanların hor gördüğü kör topal ama bir o kadar da yakışıklı olan bir gencin önüne atar.

Olmayan Ülkenin Beklenmeyen Sonu

olmayan ulke ahmet umit 2
Ahmet Ümit Olmayan Ülke

Orada bütün olay değişir, bir dakikalığına bile olsa zaman durur. O, Hayal ülkesinin prensidir ve babasının intikamını almaya gelmiştir ama Suya öyle aşık olur ki hayal ülkesinin prensi Rüzgar, intikamdan vaz geçer. Bu durumu Suya anlatır ve bunu sır olarak kalmasını ister. Günler gelir geçer ve anlarlar ki Padişah’tan onlara huzur yok. Bu sefer onlar hayal ülkesine Rüzgarın annesinin yanına giderler ve Hayal Ülkesinin Kraliçesi Rüzgarın annesi de onlara huzur vermez… onlar oradan da kaçıp kendi ülkelerini olmayan ülkelerini kurmaya giderler.

Umarım okuyan herkese birazda olsa yardımcı olmuşumdur. Kitabı okuduysanız zaten neden bu kadar sevdiğimi anlarsınız. Herkese tavsiye ediyorum bence harika bir kitap

Yazar Hakkında

İçinde Kalmasın Yorum Yap