Ahmet Ümit’ten 3 Kitap Önerisi

Ahmet Ümit’ten 3 Kitap Önerisi

+ - 1

Ahmet Ümit , DW Türkçe Youtube kanalında kitap önerilerini okuyucularıyla paylaştı. Edebiyatımızın usta kalemlerinden Adalet Ağaoğlu’nun 3 kitabını önerdi.

Adalet Ağaoğlu Kimdir?

Adalet Ağaoğlu, 1929’da Nallıhan’da doğdu. Üniversite Eğitimini Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesini, Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirir. Adalet Ağaoğlu’nun roman ve hikayelere başlaması ise 1973’te Ölmeye Yatmak romanı ile başlar.

Ahmet Ümit’in Önerdiği Kitaplar

Adalet Ağaoğlu’nun 3 kitabını öneren Ahmet Ümit, Türkiye’nin Cumhuriyet dönemi psikolojisini, sosyolojisini anlamak için şahane kitaplar olduğunu ifade etti.

1- Bir Düğün Gecesi

bir dugun gecesi

“İntihar etmeyeceksek içelim bari!”

Düğün gecesinde davetli kalabalığın içindeki herkes farklı bir dünyada ve deneyimdedir. Her zamanki gibi, Tezer elinde bir şarap kadehi tutarak umutsuz bir duruş sergiledi. Aysel düğüne gelmedi – gelemedi, gelmedi -. Bir yandan Ömer Tezel’e göz kulak olmak için gizlice geline baktı…

2- Ölmeye Yatmak

olmeye yatmak

Her şey Ethel’in bir otel odasında “ölüme kadar uyumak” niyetiyle intihar etmeye çalışması ve ardından o odadaki tüm varlığını sorgulamasıyla başladı. Sonunda Ethel’e ne olduğunu anlatmayacağım, göreceksin. Adalet Ağaoğlu’nun yazar olarak başarısını tartışmaya gerek yok ama kitapta tartışılan tek nokta Aysel’in kızlık zarı hakkındaki düşünceleri olabilir..

3-Hayır

hayir

Hayır (1987), Adalet Ağaoğlu’nun yakın tarihimizi “dar zamanlar”da keskinleştiren tekniğiyle, edebiyatımıza kalıcı bir soluk kattığı roman dizisinin Ölmeye Yatmak ve Bir Düğün Gecesi’nden sonraki üçüncü halkası.

Ahmet Ümit, Zülfü Livaneli, Kahraman Tezeoğlu’nun önerdiği kitaplara ise videodan ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Bilginin paylaştıkça güzel olduğuna inanan, her şeyi yazıp doğru düzgün biyografi yazamayan kitapsever

İçinde Kalmasın Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.