Kanser ve Stres İlişkisi

Kanser ve Stres İlişkisi

Kanserin stresle bir ilişkisi var mı? Stres dozunda tutulabildiğinde ya da gerektiği yerde kullanılabildiğinde bizi destekleyici etki yaratsa da yönetilemediği durumda yol açtığı sorunlara gelin birlikte bakalım.

+ - 0

Günümüz yaşantısında stresten kaçılmıyor, gerek yaşam koşulları gerek hayatın getirileriyle bir şekilde strese maruz kalıyoruz.

Stres dozunda tutulabildiğinde ya da gerektiği yerde kullanılabildiğinde bizi destekleyici etki yaratsa da yönetilemediği durumda yol açtığı sorunlara gelin birlikte bakalım.

İnsanın biyolojik yapısı da strese uygun bir şekilde gelişiyor. Sakin bir yerde otururken aniden karşımızda vahşi bir hayvanı gördüğümüz de yaşadığımız akut stres durumu ile devamlı süren kronik stres aynı etkiye sahip değil.

Mesela mutlu olmadığımız bir işyerinde çalışmak, baskı altında tutulmak, maddi kayıplar kronik stresin nedenleri olabiliyor.

2018 yılında yapılan Frontiers in Behavirol Neuroscience deneyinde; Yavru fareler 10 dakika ara ile kendilerinden büyük Saldırgan erkek farelerin kafesine konuyor ve her gün erkek farelerin saldırasına maruz kalıyorlar. Bir süre sonra yaşadıkları kronik stres nedeniyle depresyona girdikleri gözlemleniyor, farelerin bağışıklık sistemi olumsuz yönde etkileniyor.

Aynı şekilde hayatımızda yaşadığımız ağır stres sonucunda bağışıklık sistemimiz çöküyor ve kanser karşısında savunmasız kalıyoruz. DNA hasara uğradığında kendini tamir edemezse hücreler kanser hücresine dönüşmeye başlıyor.

Stresin , nasıl kansere yol açtığını inceleyen bir diğer çalışma, Health Psychology, bu çalışmada farelerin suyuna kimyasal bir madde ekleniyor daha sonra bu fareler 2 gruba ayrılıyor. Bir grup kontrol grubu diğer grup ise strese maruz bırakılmış. Her iki grupta da metil transferaz ( DNA tamirinde rol oynayan enzim seviyesi ölçülüyor. Stres uygulanan farelerde metil transferaz seviyesi düşük çıkıyor yani stres DNA tamirini engelliyor. Bağışıklık sistemini düşürüyor.

kanser ve stres iliskisi

Günümüz erkek egemen dünyasında kadınlar verdiği mücadele gereği kronik strese maruz kalıyor.     Yapılan Social Science and Medicine çalışmasında meme kanserine yakalanmış. 4000 kadın çalışmaya alınıyor ve yönetici pozisyonunda olan daha fazla sorumluluk alan kadınlarda meme kanserine yakalanma riski artıyor

Tabiki stresten etkilenen sadece kadınlar değil , bu konuda erkeklerde payını almış durumda.
Frontiers in Oncology çalışmasına göre işyerinde strese maruz kalan erkeklerde prostat kanserine yakalanma riski taşıyor.

Kronik stresle başa çıkabilmek adına kendimize alanlar yaratmak oldukça etkili bir çözüm yolu olacaktır.

  • Hobi alanı yaratın.
  • Spor yapın
  • Koşun, egzersiz bağışıklık sisteminizi güçlendiren bir yol.
  • Enstrüman çalın , en azından deneyin
  • Yoga
  • Meditasyon

Bu yöntemleri yaparken kendinize ayırdığınız vakit , zihninizi boşaltır. Stresten arınmak için iyi bir fırsat olacaktır. Dünya daima strese açık bir yuva olacak. Hepimiz bu deneyimin bir parçasıyız , bununla baş etme şeklimiz aslında hayatla baş etme yöntemimiz olacaktır.

Sağlıkla kalın…

Yazar Hakkında

Pati dostu 🐾 Kitap sever 📚 Kalem sever 🖊

İçinde Kalmasın Yorum Yap