İnsan Bedenini Dondurmak (Cryonics) Tekrardan Hayata Dönmek Mümkün mü?

İnsan Bedenini Dondurmak (Cryonics) Tekrardan Hayata Dönmek Mümkün mü?

Cryonics, yani insan bedenini dondurmak. Günümüzde tedavisi olmayan hastalıklara karşı gelecekte bir çözüm bulabilmek umuduyla dondurulan bedenler..

+ - 1

Dünyanın ilk dondurulmuş insanı James Bedford, yaklaşık 50 yıldır donmuş halde bekliyor. İnsan bedenini dondurarak tekrar hayata döndürmek mümkün mü? Donmuş insanların tedavisi bu şekilde sağlanabilir mi? İnsan Bedenini Dondurmak (Cryonics) Tekrardan Hayata Dönmek Mümkün mü?

19 yaşındaki Jean Hilliard, karlı bir yolda aracıyla evine giderken hakimiyeti kaybederek kaza yaptı. Arabasını saplanmış yerden kurtaramayacağını anladığında dışarı çıkıp tanıdığı birinden yardım alabilmek için yürümeye başladı.

Yardım arayışına çıkması ne yazık ki başarılı olmayacaktı. Kısa bir süre yürüdükten sonra fazla dayanamadı, yürümenin ve günün yorgunluğuyla birlikte bir süre dinlenmek için olduğu yere oturdu.

Yardım için ulaşmaya çalıştığı arkadaşı, genç kadını kapısının önünde donmuş halde buldu. Vücudu bir kaya gibi sertleşmişti. Polise haber verdikten sonra ambulansı çağırdı. Gelen acil durum teknisyeni nabzını kontrol etti. Vücudu o kadar sertti ki Jean’in damarını bulmak mümkün değildi. Cihaz yardımıyla nabzını ölçtü ve inanması güç bir şey oldu. 6 saat boyunca -30 derecede dışarıda kalan Jean’in nabzı dakikada 6 defa atıyordu. Nefes alıyordu, Jean ölmemişti!

Jean Hilliard donmus halde
Jean Hilliard

Peki bu yaşanan olaya göre insan bedenini dondurmak mümkün mü?

1960’lı yıllarda bir grup bilim insanı dondurma projesi üzerine deneyler yapmaya başlamışlardı. Planlarına göre; gelecekte gelişen teknoloji, dondurulan bedenlerin hastalıklarını tedavi ederek onları tekrardan hayata döndürebileceklerdi.

Teknolojik gelişmelerden ümitli olan insanlar öldükten sonra dondurulmak için sözleşmeleri imzaladı bile!

12 Ocak 1967’de James Bedford (James Bedford) insanları kriyojenik tüplerde dondurarak saklama fikri ilk olarak uygulamaya koyludu. California Üniversitesi psikoloji profesörü James Bedford’a tedavi edilemez bir böbrek kanseri teşhisi kondu. Akciğerlere metastaz yapan böbrek kanserinin tedavisi olmadığını anlayan 73 yaşındaki Bedford, kriyoterapi için gönüllü oldu.

Bedford, kriyobiyolog Robert Prejoda, biyofizikçi Dante Brunoy ve California Living Cryo Association başkanı Robert S.’nin Nelson’ın gözetiminde olmasının ardından 12 Ocak 1967’de kanserden öldükten saatler sonra donmuştu. Birkaç gün sonra Bedford’un cesedi kuru buzla dolu özel bir kuvöze yerleştirildi.

Bedford, resmi olarak ölü fakat tıbben tamamen ölü olmadığı biliniyor. Bedford’un organları 50 yıldır bozulmadan korunuyor. Bilim insanları, Bedford’un anılarını kurtarmak için çalışmalarını sürdürüyor. Çalışmalarda Bedford’un anılarını bir robot sistemine aktarabilmek üzerine çalışıyorlar. Bazı bilim insanları bunun imkansız olduğunu düşünüyor.

insan bedenini dondurmak

UFKUNUZU AÇACAK ENTERESAN BİLGİLER

Dondurma işlemi maliyetli mi?

Dondurma işlemi Rusya ve Amerika’da gerçekleştirilmekte. Bu işlemin maliyeti ise son derece merak konusu. ABD’de vücut 200 bin dolara donduruluyor. Sadece kafayı 50 bin dolara dondurulabiliyor. Rusya’da saklama fiyatı ise 36 bin dolar. Sadece kafayı dondurmak 18bin dolara mal oluyor.

2015 yılında Robert McIntyre, bir memeli hayvanın beynini dondurduktan sonra tekrar diriltmeyi başardı. Donmuş tavşan beyinleri resüsitasyondan sonra çalışmaya devam etti. Bu yaşanan gelişme insanların da tekrar hayata döndürebileceği konusunda bir umut olmaya devam ediyor.

Sizce dondurulmuş insanları tekrar dünyaya getirmek mümkün olabilir mi? Gelecekte insanları bu şekilde tedavi edebilirler mi? Düşüncelerinizi Binbir Sözlük de paylaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Bilginin paylaştıkça güzel olduğuna inanan, her şeyi yazıp doğru düzgün biyografi yazamayan kitapsever

İçinde Kalmasın Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.