George Orwell’ın Hayat Hikayesi ve Eserleri
Trendlerdeki Yazı

George Orwell’ın Hayat Hikayesi ve Eserleri

Bu yazımızda George Orwell'ın hayat hikayesini kaleme almaya çalıştık. Keyifli okumalar

+ - 1

XX. yüzyıl İngiliz edebiyatının önde gelen isimlerinden biri olan George Orwell asıl adıyla Eric Arthur Blair, 25 Haziran 1903 yılında Hindistan Bihar’da doğmuştur. Babası İngiliz annesi Fransız asıllıdır.

Hayatı elit kişilerin arasında geçen yazar İngiltere’ye döndükten sonra üniversiteyi okumak yerine ailesinin geleneğini sürdürerek polis okuluna başlamıştır. Polis okulunu okuduğu dönemde İngilizlerin Birmanyalılara yaptığı zulümleri görünce 1928 yılında polislik görevinden istifa etti.

Edebiyata da ilgisi olan yazar 1933 yılında yayınladığıBurmese Days” (Burma Günleri) adlı kitabına İngilizlerin Birmanyalılara yaptığı baskıları, “Down and Out in Paris and London” (Paris ve Londra’da Beş Parasız) adlı eserinde ise bu iki şehirde geçirdiği günleri kaleme almıştır. 

Kendini sosyalist olarak tanıtan yazar İspanya İç Savaşında cumhuriyetçilere taraf olarak teğmenliğe kadar yükselmiştir. Bu sıralarda bir keskin nişancının attığı mermiyle gırtlağından vurulan yazar hayatının tehlikeye girdiğinin farkına varır ve İspanyadan ayrılır. İspanyada geçirmiş olduğu günlerin anılarını ise “Katalonya’ya Selam” adlı eserinde bir araya getirir.

george-orwell kimdir hayatı ve eserleri
george-orwell kimdir hayatı ve eserleri

1943 yılında Tribune gazetesinde edebiyat bölümünün başına getirilir. Hemen bir yıl sonrasında yani 1944 yılında Rus devrimiyle Stalin’in devrime karşı isyanını ele alan siyasal fabl türü olan “Hayvanlar Çiftliği” adlı eserini kaleme alır ve yayımlar. Eserde, bir çiftlikte yaşayan bir grup hayvan, kendilerini sömüren insanları yönetimden devirip eşitlikçi bir toplum kurar. Ama zamanla aralarındaki zeki ve iktidar düşkünü domuzlar, devrimi yolundan saptırıp insanlardan daha baskıcı ve acımasız diktatörlere dönüşür. Yazarın ilk başta yayımlanmak istenmeyen bu kitabı daha sonra yayımlanınca büyük bir üne ve servete kavuşur. 1949 yılında ise yine birçoğumuzun bildiği “Bin Dokuz Yüz Seksen Dört” adlı eserini kaleme alan yazar bu eseriyle de büyük başarıya kavuşmuştur.

Yazarın bu iki eseri daha sonra sinemaya uyarlanmıştır. Derin gözlem yeteneğini sade bir üslupla birleştiren George Orwell; roman, deneme ve fabl gibi çeşitli türlerde eserler vermiştir. Eserlerinde yer alan netlik, zeka, sosyal adaletsizliğe karşı farkındalık ve totalitarizme karşı duruşu onun tanınmasında yardımcı olan en önemli anahtar kelimeler olmuştur.

1984 adlı eserini yazarken verem tedavisi görmüş 21 Ocak 1950 yılında (46 yaşında) Londra’da yaşamını yitirmiştir. Yazar, ardında on adet kitap ve birçok makale bırakmıştır.

george-orwell kimdir hayatı ve eserleri
george-orwell kimdir hayatı ve eserleri

George Orwell’ın Eserleri

1933 – Paris ve Londra’da Beş Parasız

1934 – Burma Günleri

1935 – Papazın Kızı

1936 – Zambak Solmasın

1937 – Wigan İskelesi Yolu

1938 – Katalonya’ya Selam

1939 – Daralma

1940 – Zambak Solmasın (Keep the Aspidistra Flying)

1940 – Balinanın Karnında (Inside The Whale)

1945 – Hayvan Çiftliği

1946 – Neden Yazıyorum

1949 – Bin Dokuz Yüz Seksen Dört (1984)

Kitaplar ve Sigaralar (2012)

Faşizm Kehanetleri (2016)

Boğulmamak İçin

Dali’den Karakurbağasına Bazı Düşünceler

Son dört denemesi Pandora adlı kitabevi tarafından yayımlanmıştır.

george orwell kitaplari
george-orwell kimdir hayatı ve eserleri

George Orweel’dan Alıntılar

• Daha önce kullanılmış metaforları tekrarlamayın.

• Kısası varsa uzun kelimelerden daima kaçının.

• Gereksiz kelimeleri cümlenizden hemen çıkarın.

• Aktif dururken pasif anlatıma ne gerek var?

• Yabancı kelimeler, bilimsel semboller yerine basit olanı seçin.

• İllaki kurallarınız olacaksa kendi kurallarını kendiniz koyun, başkalarını taklit etmeyin.

George Orwell’ın hayat hikayesini biliyor muydunuz? düşüncelerini yorum atarak belirtebilirsiniz. Binbir Sözlük sitemize de bekliyoruz.

Yazar Hakkında

"Bir şeyler yapıyorum; yürüyorum, konuşuyorum, yemek yiyorum.. Yani her zaman yaptığım işleri sürdürüyorum ama nasıl anlatsam, bir boşluk duygusu içinde.. sanki içimde derin bir hiçlik var..."

İçinde Kalmasın Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.