Çöl

Çöl

+ - 0

Sıcak bir günde köleler ve efendiler uzun bir yolculuğun başlangıcında yollara düştüler. Sabah güneşin doğması ile birlikte en yakın vaha 8 saat uzaklıktaydı. Yolculuğun en kolay yanı her şeyi deveye bırakmaktır. O en yakın vahayı ezberlemiş, sanki yayından gergin çıkmış bir ok gibi şaşmadan yoluna devam eder. Çölün bir dili vardır, bilmeyenler için söyleyin. O konuşur seninle, sen onu dinlemesinde onun sana anlatacağı çok şey vardır. Nelerden bahsetmez ki, onun çok güzel bir yüreği vardır. Seni üzmeye çalışmaz, senden bir şeyde istemez.

Çölde bir deveye rast geldiniz mi, işini öyle bir öz verili yapar ki! Onun yerinde olmak istemezsiniz. Karavana Atış yapmaz. Planı programı baştan bellidir. Gideceğiniz menzil ilk ayağa kalktığınızda bellidir. Sizin onun geviş getirmesine bakmayınız. Çölde o kadar yol gidilirde ne yenir ? Günlerce yolculuk yapılarda plansız atış olur mu ?

Goreme koyu
Önerilen Yazı
Dünyanın En Güzel 10 Köyü

Gündüz sıcakların 50 C olduğu, gece ise ateşin çevresinde ısınmak zorunda kaldığınız bir ortamdan bahsediyorum. Cebinizde biraz altın ve yanınızda değerli kumaşınız mı var. Bunu Hokus pokus ile zenginliğe çevirmek mi istiyorsunuz? Çok basit bir yöntemi var: “Kervan

Saatlerce gidiyorsunuz, önünüze kumdan başka hiçbir şey çıkmıyor. Rüya desen rüya değil, gerçek desen gerçek değil. Yolculuğun sağlıklı bir şekilde devamı için muhakkak bir yerde adam akıllı dinlemek gerekir. O kadar zahmeti karşılığı hem malını korumak hem de canını! Kervansaray bu amaca hizmet eden en güzel otel. Hotel de diyebiliriz. Ancak tam olarak karşılamıyor.

kervan col 2
Kervan

Şimdiki Türkiye’nin güneyinde bulunan kent yüzlerce yıldır yolundan sapmayan bir kutup, herkesin uğrak merkezi idi. Yüzlerce devenin getirdiği devenin yükü bu şehre gelir, elindeki yükü bırakırdı. Alanda satanda memnun ayrılırdı Harran’dan. Ticaretin canlılığı sosyal hayatı etkilemiş, sokak gösterileri, edebiyat ve şiir alanında uzmanları bir araya getirmişti.

Kente girince tapınaklar ve rahipler ellerinde çiçek ve yiyecekler ile karşılar. Çıkar ilişkileri yada kötü bir niyetleri olmadan astroloji için sizden yardım beklerler. Mezopotamya da herkes bilir Harran Üniversitesi’ni, ne kadar çok bilgiye aç olduklarını. Sizinle söyleşi yapmanın fırsatını kollarlar.

Batı kültürünü sarsmış, onun hayal dünyasını derinden etkilemiştir. Öyle ki 16 yy. da atlı arabalara Caravan demeye çoktan başlamışlardır. Hayaller neydi bilinmez ama bilinen şey masal ve anlatı kültürünün derin yaralar açtığıdır. Ortaçağ ozanları bu olağanüstü olayları duyunca anlatmak için Dünya’nın her ülkesine yayılmış. Yüzyıl içinde herkes Bağdat’tan, Şamdan ve Semerkant dan bahseder olmuştur.

Sanayi Devrimi önce Avrupa’yı sonra dünyası kasıp kavururken başında duman çıkaran uzun mesafe koşucusu ortaya çıktı. O aracın yük taşımak dışında hiçbir derdi yok. İnsan ruhundan biraz daha uzaklaşmasına rağmen uzakları yakın etmenin dışında da bir derdi yok. Çölleri aşmak mı istiyorsunuz yada dağları delmek bunu yapabilmek için Katar ‘a ihtiyacınız var. Demiryolu yük taşıyıcısın tek derdi sizin yükünüzü hafifletmek .

Yazar Hakkında

İçinde Kalmasın Yorum Yap