Kışın Evinizin Sıcaklığını Koruyabilme Yolları

Kışın Evinizin Sıcaklığını Koruyabilme Yolları

+ - 1

Ülkemizin coğrafi bölgesi gereği bir çok şehrimizde kışları sert ve soğuk geçiyor. Özellikle yüksek kesimlerin dondurucu soğuklukları yaşadığı dönemlerde en büyük sorunlardan biri ısınma oluyor. Evlerini ısıtmak için farklı kaynaklardan yararlanıyorlar.

Kaloriferin bulunduğu binada evi ısıtmaya yetecek enerji sağlanabiliyor fakat havaların soğumasıyla daha yüksek bir seviyede kullanım gerekiyor. Bu durumda da yüksek fatura ile karşılaşabiliyoruz.

Sıcaklığı Muhafaza Etmenin Yolları

Kışın çetin geçtiği bölgelerde sıcaklığı muhafaza edemediğiniz takdirde yüksek faturalarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu yüzden ev sıcaklığını sabit tutacak yöntemler bulmalısınız. O yöntemler şunlardır;

  • Kalın perde
  • Zeminde halı kullanılmalı
  • Banyo kapısını açık bırakmak
  • Güneş ışığından faydalanmak
  • Kapı ve pencerelerdeki boşlukların kapatılması

Bu yöntemler sizin enerji tasarrufu etmenizi ve evininiz daha fazla ısınmasını sağlayacaktır. Böylelikle faturalarınız da makul seviyelerde olacaktır.

Isı Yalıtımı

ısı yalıtımı, ısı kontrolünü sağlamınızı yaracak en büyük yöntemdir. Bu sistem ile enerji tasarrufunuzu yarı yarıya düşüreceksiniz. Strafor denilen 3,5,7 cm kalınlığında camların dışında tüm evi kaplayabilirsiniz. Bu malzeme özel bir yapıştırıcı ile yapıştırılarak çiviler yardımıyla monte edilir. Mantolama size büyük bir enerji tasarrufu sağlar. Duvarların yanı sıra mantolama tavanlara da yapılır. En üst katta oturan kişilerin ısı yalıtımı bu şekilde sağlanır.

Halı Kullanımı

Eviniz alttan ısıtma ile ısınmıyor ise soğuk olacaktır. Bu yüzden zemini halı ile kapatmanız sıcaklığınızı korumakta oldukça önemlidir. Genelde evlerde zemini tamamen kaplayan halılar kullanılsa da son zamanlarda daha küçük bir halı tercih edilmeye başlandı.

Yazar Hakkında

Bilginin paylaştıkça güzel olduğuna inanan, her şeyi yazıp doğru düzgün biyografi yazamayan kitapsever

İçinde Kalmasın Yorum Yap