Terry Fox’un Hayat Hikayesi

Terry Fox’un Hayat Hikayesi

+ - 0

Kimse onu görmesin diye ilk koşusuna gece çıktı. Öğretmeni, onu görmeden koşarken protez bacağıyla çıkardığı sesi tanımaya başlamıştı bile. O genç Teryy Fox‘tu.

Kanadalı Fox, 12 Kasım 1976’da arabasıyla eve giderken köprü inşaatı dikkatini dağıtır ve bir kamyonetin arkasına çarpar. O gün dizinde ağrı oluşur, Mart ayında artan ağrılarından dolayı hastaneye gider. Bacağına kemik kanseri teşhisi konulduğunda henüz 18 yaşındaydı. Kanserin yaşattığı acıyı ve çaresizliği o yıllarda yaşamaya başladı. Terry Fox, kaybetmekten nefret eden, başarana kadar devam eden bir kişiliğe sahip olduğundan bahseder babası.

Kanserle Olan Savaşı

Bacağının kesilmesi gerektiği, sürecek tedavinin ardından yüzde 50 hayatta kalabilme şansı olduğunu öğrendi. Fox, üç hafta sonra protez bacak yardımıyla yürümeye başladı. Yaklaşık 16 ay kemoterapi tedavisi gördü. Bulunduğu hastanede tedavi gören kanser hastalarına cesaret verecek şekilde yaşamaya ilk adımlarını atmaya başladı. Bu onun için bir borçtu ve onları cesaretlendirmek istiyordu.

Kanser tedavisi öncesinde New York City’de ilk maratonunu tamamlayan Ampute Dick Traum’un makalesi ona ilham olmuştu. Ailesine yarışmaya hazırlandığını söyleyip uzun bir eğitime aşlar. Yarışmada en yakın rakibine 10 dakika uzaklıkta bitirmesine rağmen koşuyu izleyenler tarafından büyük bir coşku ve heyecanla karşılaşır. Kanser farkındalığı oluşturmak adına Kanada boyunca koşacağını açıklar.

terry fox
terr

12 Nisan 1980 yılında iki büyük şişeyi suyla doldurur ve yolculuğuna başlar. Victoria’da maratonunu tamamladıktan sonra diğer suyu hatıra olarak saklamayı amaçlar.

Her gün koşmak vücuduna zarar verir, diz ağrıları artar, bacaklarında kisler meydana gelir. Tıbbi kontrolleri reddeder.

Acı Son

Ağustos’un sonlarına doğru yorulduğunu fark eder, 1 Eylül’de öksürük nöbeti başlar. Göğsünde ağrılar artınca maratonu durdurmak zorunda kalır. Ertesi gün acı haberi basın duyurusunda açıklar…

Kanserin geri döndüğünü ve akciğerine yayıldığını açıklar. 143 gün ve 5.373 kilometre süren koşusu orada biter.”

19 Haziran 1981’de göğüs tıkanıklığı nedeniyle hastaneye tekrar yatırılır. 28 Haziran 1981 günü komaya girer ve sabah 4:35 sularında hayatını kaybeder.

Yazar Hakkında

Bilginin paylaştıkça güzel olduğuna inanan, her şeyi yazıp doğru düzgün biyografi yazamayan kitapsever

İçinde Kalmasın Yorum Yap