Stefan Zweig Korku Kitabı inceleme

Stefan Zweig Korku Kitabı inceleme

Korku kitabı incelemesi

+ - 0
  • Kitap Adı: Korku
    • Yazar: Stefan Zweig
    • Çevirmen: İlknur İgan
    • Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları – Modern Klasikler

Stefan Zweig’in Korku kitabı, okuduğum ilk eseri. Ben kitaba otobüste başladım bu yüzden otobüste kitap okuyacak olsam bu kitap aklıma geliyor. Başlangıç için güzel bir eser dili sade ve anlaşılır ince ama dolu bir eser

Stefan Zweig Korku Kitabı
Stefan Zweig, Korku Kitabı

Korku Kitabı Konusu

Rahat ve zenginlik için de güzel bir yaşam süren saygın bir kadın, her insan belli dönemler heyecan arar konfor alanından çıkmak ister kitaptaki ana karakterde sekiz yıllık evliliğinden sıkılmış, burjuva dünyasının kozasından çıkarak kendini genç bir piyanistin kollarına atmıştır.

Ancak bu gizli ilişkiden haberdar olan bir şantajcının ansızın zuhur etmesiyle, hayatında yeni farkına vardığı bütün güzellikleri yitirme tehlikesiyle karşı karşıya kalır bir yanda onu seven sadık kocası ve prestijli Hayatı bir yanda heyecan için girdiği bir hayat ve şantajcının çıkmasıyla beraber kahredici bir korkunun pençesine düşer. Eser acaba sonraki sayfada ne olacak kadının başına ne gelecek diye düşündürdü sonu beklediğimden de güzel bitti

kahveli kedi kupa ve stefan zweig korku kitabi
Stefan Zweig, Korku Kitabı

Kitaptan alıntılar

Ondaki bu değişimi ilk fark edenler çocukları, özellikle de oğlu oldu; çocuk mamasını bu kadar çok evde görmekten duyduğu hayreti sıkıntı yaratan bir açıklıkla dile getirirken hizmetçiler aralarında fısıldaşmakla yetiniyor ve mürebbiyeyle karşılıklı fikir yürütüyorlardı.

sayfa: 21

Bir bey Irene’ye selam verdi. Başını kaldırınca eski aile dostunu tanıdı; sevimli, geveze bir ihtiyardı, saatlerce ufak tefek, belki de vehmettiği rahatsızlıklarını anlatarak insanı esir aldığı için genellikle onunla karşılaşmamayı yeğlerdi. Ama bugün selamını kuru bir teşekkürle geçiştirip yol arkadaşlığını istememiş oluşuna üzüldü, çünkü bir tanıdık, o şantajcının beklenmedik biçimde karşısına çıkıvermesine karşı bir korunma olurdu.

sayfa: 34

Kadın “Bu kadar yüksek sesle konuşmayın,” diyerek çirkin bir teklifsizlikle sözünü kesti. “Kapı açık, hizmetçileriniz duyabilir.

sayfa: 50

Yazar Hakkında

Okumayı ve düşünmeyi seven Lise 3.sınıf öğrencisi

İçinde Kalmasın Yorum Yap