Şiir Kokulu Kadın Didem Madak Kimdir?

Şiir Kokulu Kadın Didem Madak Kimdir?

Şiirlerinde anne sıcaklığını, aile özlemi içinizi ısıtacak bütün duyguları tatmak mümkün...Didem Madak'ın hayat hikayesi

+ - 0

En çok anne kokan şiiriyle bilinen Didem Madak, aile içinden biriyle konuşuyormuşçasına yazdığı şiirler ile sevenleri tarafından her yıl anılmaya devam ediyor. Pulbiber mahallesinin en güzel kadını, Ah’lar Ağacı’nın salıncağı… Didem Madak, kendi özelini paylaştığı şiirlerinde en küçük nesneyi bile o kadar güzel kaleme alıyor ki büyülenmemek elde değil. Dünyayı toz şeker ile hayal etmek sadece onun hayal ürünü olabilirdi… Bu yazımızda Didem Madak kimdir?, Didem Madak’ın hayat hikayesini konu alacağız.

Hay! Ben sizin ruhunuza çiçek aşısı yapayım da çiçekler açsın ruhunuz.

Ah’lar Ağacı

Didem Madak kimdir?

Edebiyatın şiir kokulu kadını Didem Madak, 8 Nisan 1970 tarihinde İzmir’de dünyaya geldi. Madak’ın anne ve babası da öğretmendi. Mütevazi bir hayatları vardı. Didem Madak 6 yaşına geldiğinde kız kardeşi Işıl dünyaya geldi. Didem Madak, ilerleyen yıllarda ondan “uzun siyah saçlı kız” olarak kardeşinden bahsedecekti.

“Işıl çocuktu o zaman, ben de öyle,

Mevsim kesin yazdı, karpuzdan feneriyle,

Hani her çocuğu başka bir çocuğa yaklaştıran bir şarkı vardır ya,

Kıyıya yanaşan bir gemi gibi.”

didem madak hayat hikayesi
Didem Madak

Didem Madak’ın çocukluk yılları, babasının başka bir şehre atanmasıyla alt üst olur. 12 Eylül’de babası, öğretmenlik yaptığı okulun müdürüyle tartıştı. Müdürün de etkisiyle babasının tayini Uşak’a gitti. Annesi Füsun Hanım da atanmak istedi ancak başarılı olamadı. Füsun Hanım, kocası dışında kızlarıyla birlikte Burdur’da kalmaya devam etti.

Didem Madak’ın Çocukluk Yılları

12 Eylül döneminin siyasi olaylar, yaşanan işkenceler, ortadan kaybolan insanlar Füsun Hanım’ı oldukça korkutmuştu. Böyle bir dönemde yalnız kalan Füsun hanım, kızlarının yanında cesur davransa da korkusunu belli ediyordu. Kızlarıyla uyurken rahat uyuyamıyorlardı, bahçeden gelen yaprak hışırtısı sesi bile onların uyumasına engel oluyordu…

Didem Madak o günleri şu şiir dizeleri ile yazdı;

“Sen bir çocuk romanı annesi ol isterdim.
Ölü mısır tarlaları hışırdıyordu
Ve kalbimde çıngıraklı yılan sürüleri
Diye başlayan bir çocuk romanında.”

Didem Madak, kanserle tanışması, annesinin rahatsızlığı üzerine olur. Henüz 38 yaşında olan Füsun Hanım, Didem Madak 13 yaşındayken beyin kanserinden hayatını kaybeder..

“Ölen her kadın için şiir yazdım.
Onları Muc’a evin karşılığında verdim,
Çok ucuza.
Artık bütün üzgün oluşlarımın adı: Anne!”

Füsun Hanım’ın vefatıyla birlikte babasına karşı duvar örer. Annesinin ölümünden kısa bir süre sonra başkasıyla evlenmesi onu babasından uzaklaştırır. Yaşadıkları ile kalem arasında doğrudan bağlantılı olan şairimiz, babası için şunları yazar;

“O günleri hatırlayınca Edip Cansever’in şu dizesi gelir aklıma: ‘Bir azarlamayla ölümü düşünen çocuklar gibi…’ Bir azarlanmayla ölümünü düşünen çocuklar gibi.” Hayatın elini beline koymuş sinirli bir üvey anne gibi bizi azarladığını ve kardeşimle el ele tutuşup hayallerden balkonumuza sığındığımızı hatırlıyorum.”

“Babam…
Çıkarılmış bir adam bütün fotoğraflardan.
Kader neydi sanki o zaman,
Masada açık unutulmuş Turuncu kulaklı bir makastan başka…”
“Yaşasaydın, hayatının ortasına Güller yığan bir adam olsun isterdim babam
.”

Didem Madak, kız kardeşiyle hem yakın arkadaş hem de ona annelik yapmaya başlar. Bir gün kardeşiyle otururken annelerinin onlara hiçbir hatıra bırakmamasından yakınırlar. Bu yakınmaları duyan teyzesi Didem’e şiir defteri hediye eder, ve şairimizi şiire ilk adım atışı böylelikle başlamış olur.

Didem Madak’ın evliliği

Didem Madak, teyzesi ile hediye alma deneyimini kaleme aldı ve liseden sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazandı. Annesi Füsun Hanım’dan sonra babasının başka biriyle evli olduğunu hazmedemediği için evden ayrılmayı planladı. Üvey annesi ve babasıyla kalmak gibi ilginç bir fikir aklına geldi. Üniversiteye başlar başlamaz birinci sınıfta tanıdığı biriyle gizlice evlendi ve okulu bıraktı.

“Ardımda kırık bir ayna Üvey anneleri hayatımın. Batsın diye güneşe tempo tutan o kız çocuğu… Evden kaçışımın pembe spor ayakkabıları vardı. Hüzün neydi sanki o zaman Artık kullanılmayan dikiş makinası annemden kalma.”

didem madak siirleri
Didem Madak Sözleri

Erken yaşta evlenmesi ve bir işinin olmaması ona zorlu günler yaşatır. Birçok işte çalışmayı dener ve en sonunda şiddetli geçimsizlik ve maddi sorunlardan dolayı boşanır. Evlendiğine pişman olur, boşandıktan sonra da zor günler peşini bırakmaz. Geçimini sağlamak için birçok işte çalışmayı dener. Taşındığı evin bodrum katında birden yazmaya başlar..

Hayatını, babasını, uzun siyah saçlı kardeşini, annesini, her şeyi yazar. Yaşadığı ev için de  “Rutubete dayanıldığı sürece şiir yazmak için çok iyi yerler” diye bahseder.

Uzun Süre Yalnız Kalır

Bu süre zarfında çok yalnız kalan Didem Madak, hiçbir arkadaşını görmedi. Bu süre içinde; sadece süt ve çikolata yediğini, hiçbir şeyin istediği gibi olmadığını, hayatından memnun olmadığını, doyduğunu anlatır.

Didem Madak, sevdiğinden arkadaşlarını görmeden kaçması üç yıl sürer. Madak’ın şiirlerinde “Maviş Anne” dediği yakın arkadaşı Müjde Bilir, kaçışını bir röportajında ​​şöyle anlatmıştı:

“Didem beni bir akşam aradı ve annesini özlediğini anlattı. Taksiye binip bana gelmesi için ikna ettim. Geldiğinde mahcup ve çekingendi. Anne şefkatine duyduğu özlem derinden belli oluyordu. ‘Çok mutsuzum’ dedi. Ertesi gün buluşmak için sözleştik. Ancak Didem gelmedi. Didem’in evine gittiğimde duvara iliştirilmiş bir not buldum. ‘Sevgili Müjde, Maviş Anne içimden hiçbir şey söylemeden gitmek geldi. Seni seviyorum. Dün gecenin şiiri zaten yazılmıştı, ben sadece kaleme alacağım.’”

Didem Madak’ın mezarı nerede?

Didem Madak’ın mezarı Edirnekapı Şehitliği ve Mezarlığı’ndadır. 24 Temmuz 2011’de hayatını kaybeden Didem Madak’ın mezarı sevenleri tarafından sık sık ziyaret ediliyor.

didem-madak-mezari
Didem Madak Mezarlığı

Yazar Hakkında

Bilginin paylaştıkça güzel olduğuna inanan, her şeyi yazıp doğru düzgün biyografi yazamayan kitapsever

İçinde Kalmasın Yorum Yap