Sait Faik’in Hüzünlü Aşk Hikayesi

Sait Faik’in Hüzünlü Aşk Hikayesi

+ - 1

Sait Faik Abasıyanık şiirlerinde ki gibi bir insandı. Normal hayatta çekilmez biri olduğunda bunu şiirlerinde hissettirirdi. Onun hayatındaki gelişmeleri şiirlerindeki, hikayelerinde ki ayrıntılardan bulmak mümkündü.

Sait Faik’in bir türlü kavuşamadığı aşkı Aleksandra… İşte Sait Faik ile Aleksandra aşkı.

İlk Görüşte Aşk

1941 yılında Aleksranda ile tanışır. Tanıştığı ilk akşamda Aleksranda’ya aşık olmuştur.

Aleksranda, orta boylu, esmer, kıvırcık saçlı, sert yüz hatlarına sahip bir kadınmış. Aşkından adeta dili tutulan Sait Faik, Aleksranda ile buluşmaya gittiği zaman yanında illa ki birilerinin olmasını ister. Sait Faik’in annesi bu ilişkiye karşı çıkar, kendisini mirasından mahrum edeceğini söylese de o Aleksranda ile evlenmeye karar vermişti bile.

Ancak, aşkın getirmiş olduğu şüpheden mi yoksa Aleksranda’yı tam anlamıyla tanıyamamaktan mı bilinmez ama Aleksranda’nın kendisini sevdiğine inanamamış.

Evlilik kararını kesinleştirmeden önce Aleksranda’yı sınamak ister. Sabahattin Kudret Aksal ile Aleksranda’ya bir oyun oynarlar. Sabahattin Kudret, bir akşam Aleksranda ile buluşmak isteyecek eğer bu teklifi kabul ederse Sait Faik Aleksranda’nın kendisini sevmediğini anlayacakmış. Neler olup bittiğini anlamayan Aleksranda teklifi kabul etmiş. Bunu duyan Sait Faik o kadar sinirlenmiş ki Aleksranda’nın üstüne yürümüş.

sait faik ve Aleksranda

Sait Faik şiirlerinde Aleksranda’dan pek söz etmek. Dünyanın en güzel köpeği flora dediği Floranın sahibi Aleksranda’nın adını anar. İşte o şiir

BİR MASA


Bize bir masa ayır Yankimu
Aleksandra’mla benim için
Bir masa.
Üstü çiçeksiz
Örtüsü gazeteden
Şarabı aşktan
Hem hülyadan.
Aleksandra’m mızıka çalsın
Siyaha çalar parmaklarıyla
Güftesi bayağı şarkılar
Adi havalar.
Meyhane acı zeytinyağı koksun
Sen hoşnut ol Yanakimu. (Şimdi Sevişme Vakti ve Diğer Şiirleri’nden)

Oynadıkları oyundan sonra Aleksranda ile bir daha görüşmeyen Sait Faik zaman geçtikçe onun özlemiyle yanıp tutuşmuş adeta. Kimi zaman Aleksranda’nın mahallesinde dolaşmış..

sait faik abasiyanik

Yıllar geçer ve bir gün Aleksranda ile kendisini çok üzecek bir şekilde karşılaşırlar:

5 Mayıs 1954 günü dişçiye gitmek üzere Beyoğlu’nda dolaşırken Kudret Aksal ile karşılaşmış. Dişçiye giderken onu da yanında götürmüş. Sahne Sokağı’na açılan açılan pasaj’daki muayenehane ye gittiklerine onları şaşırtacak bir sürpriz ile karşılaşırlar. Aleksranda tam karşılarında durmaktaymış. Aleksranda’ya seslenip ” tanıdın mı? ” diye sormuş. Aleksranda ise hiç cevap vermemiş. Sait Faik’in işi bitince oradan uzaklaşmışlar…

Yazar Hakkında

Bilginin paylaştıkça güzel olduğuna inanan, her şeyi yazıp doğru düzgün biyografi yazamayan kitapsever

İçinde Kalmasın Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.