Ray Bradbury’ın Fahrenheit 451 Kitabından Alıntılar

Ray Bradbury’ın Fahrenheit 451 Kitabından Alıntılar

+ - 0

Bu yazımızda Ray Bradbury‘ın Fahrenheit 451 Kitabından Alıntıları sizler için derledik. Fahrenheit 451, yirminci yüzyılın en iyi bilimkurgu fantastik eserlerinden biridir.

Fahrenheit 451 Kitabından Alıntılar

Kadın kitaplar uğruna yanabiliyorsa, kitapların içinde bir şeyler olmalı.

İyi yazarlar genellikle hayatın gerçeklerine dokunurlardı. Bu bakımdan kitaplardan neden bu kadar nefret edildiğini, korkulduğunu anlıyor musunuz? Hayatın gerçek yönlerini veriyorlar.

Mutlu olmamız için gerekli her şeye sahibiz, ama mutlu değiliz. Bir şey eksik. Etrafa bakındım. Ortadan kaybolduğunu bildiğim tek şey, on on iki yıldır yaktığım kitaplardı. Bu yüzden kitapların faydası olur diye düşündüm.

fahrenheit 451 kitabindan alintilar

Dünyayı gör. Fabrikalarda üretilen veya bedeli ödenen herhangi bir rüyaydan daha fantastiktir o.

Kızın yüzü de aynaya ne çok benziyordu. Bu imkansızdı; ne de olsa insan kendi ışığını ona yansıtan kaç kişi tanırdı ki?

“Kendini riske atıyorsun.”

“Bu da ölmenin iyi yanlarından biri; eğer kaybedecek bir şeyin yoksa, istediğin riske girebilirsin.”

fahrenheit 451 kitabindan alintilar 2

Herkes ölünce ardından bir şeyler bırakmalı derdi dedem. Bir çocuk, bir kitap, bir tablo, inşa edilmiş bir ev ya da duvar, yapılmış bir çift ayakkabı. Ve ekilmiş bir bahçe. Elinin bir şekilde dokunduğu bir şey, öldüğünde ruhunun gideceği bir yer olsun diye; böylece insanlar ektiğin o ağaca veya çiçeğe baktığında sen orada olursun. Ne olduğu önemli değil, dokununca onu değiştirdiğin ve ellerini çektiğinde sana benzeyeceği bir şeye dönüştürdüğün sürece, derdi. Sadece çim biçen adamla bahçıvan arasındaki fark dokunuştadır, derdi. Çimleri biçen adam orada hiç olmamış gibidir; bahçıvansa bir ömür boyu orada olacak.

Belki kitaplar bizi mağaradan biraz çıkarabilir. Belki hep aynı, lanet olası, çılgınca hataları yapmaktan alıkoyabilirler bizi.

Tehlikelidir bilginin azı

Ya kana kana iç ya da hiç tatma.

Bizim bilgiye ihtiyacımız var.  Kitaplar bize ne tür eşekler ve aptallar olduğumuzu hatırlatmak içindir.

Kitaplar, tören alayı büyük bir gürültü içinde caddede ilerlerken, Sezar’ın kulağına, “Unutma, Sezar, sen de ölümlüsün,” diyen pretoryen muhafızlarıdır. 

Ray Bradbury’ın Fahrenheit 451 Kitabından Alıntılar, kitabı daha önce okumuş muydunuz? düşüncelerinizi yorum atarak belirtebilirsiniz. Binbir Sözlük sitemize de bekliyoruz.

Yazar Hakkında

Bilginin paylaştıkça güzel olduğuna inanan, her şeyi yazıp doğru düzgün biyografi yazamayan kitapsever

İçinde Kalmasın Yorum Yap