Pera’da Nefes Nefese – Ayfer Gürdal Ünal

Pera’da Nefes Nefese – Ayfer Gürdal Ünal

özet

+ - 1

Herkese merhaba bu gün size okurken çok zevk aldığım yaklaşık bir buçuk günde bitirdiğim bir kitap olan Pera’da nefes nefese adlı kitaptan bahsetmek istiyorum.

Baska Dunyadan Gelen Kiz 3
Önerilen Yazı
Başka Dünyadan Gelen Kız – Aharon Appelfeld

Sevim Hanım Pera Müzesi ile bir anlaşma yapar, Pera Müzesine hiç bilinmedik birileri tarafından ”Okuyan genç Emir” tablosu satılmak istenmektedir. Ancak müze bu resmin çakma olduğundan şüphelenmektedir, bu nedenle Sevim hanımı çağırırlar çünkü sevim hanım doktorasını Osman Hamdi Bey ve eserlerinin üzerine yapmıştır.

Bunu üzerine Sevim hanımın kızını kaçırır bazı insanlar ve kızını bir daha görmek istiyorsa müzeye eserin orijinal olduğunu söylemesi gerekiyordur. Aynı zamanda adamlar bu durumdan polise bahsetmemesini tembihlerler. Ancak Sevim hanım çoktan polisi haberdar etmiştir.

Adamlar Sevim hanımı ararlar ve Sevim hanım kızı ile konuşmadan, kızı Ayşe’nin sağlam olduğunu anlamadığı sürece asla konuşmayacağını söyler. Ayşe annesi ile konuşur ve çok akıllıca bir şekilde annesine ipucu verir. Annesine İngilizce ödevi olduğunu ödevi olan Miss Marple’ın kayıp anahtarı adlı ödevini İngilizce ödevine vermesini ister.

Pera'da Nefes Nefese
Pera’da Nefes Nefese – Ayfer Gürdal Ünal

Ayşe ilk olarak Pera Pala’a gitmiştir. Agatha Christie 11 gün boyunca Pera Pasta’iken kayıp olmuştur. Bu süre zarfında bu kitabın yazıldığı düşünülmektedir. Ve ailesi kardeşi Can sayesinde bu ipucunu anlayıp Pera Palas’a giderler. Babaları ekonomik koşular nedeni ile Rusya’da mühendis olarak çalışmaktadır. Babasının patronu babalarının tansiyonu olduğu için bu durumdan Atatürk Havalimanına inene kadar bahsetmez.

Oda otele gider. Otelde bir kağıt parçası bulurlar. Kağıtta bir çiçek resmi vardır. Bu bir anemon remidir. Anemon otel; bu sefer bir gün boyunca anemon otelde konaklarlar ve bu süreç içinde Ayşe’nin paltosunu çıkarıp otelde bırakırlar ki polise tarif etilerse Ayşe’yi üstünden başından anlayamasınlar.

Ayfer Gurdal Unal perada nefes nefese

Bu seferki ipuçları ise bir şapkadır. Bir nevi kavuğumsu bir şey çizmeye çalışmıştır. Bir sonraki durak Galata Mevlihanesidir. Can artık kardeşinin yokluğuna dayanamayıp anne ile babasına arkadaşıma yardıma gidiyorum deyi sokakta beslediği köpeği zeytini alıp oraya en yakın bütün binaların yangın merdivenlerinden camdan içeri bakar eğer birisi sorarsa ” köpeğim zeytin kaçtı onu yakalayıp hemen ineceğim” diyecektir. Ve camlardan birinde kız kardeşi Ayşe’yi görür. Gördüklerini hemen İsa Komisere anlatır. Sonunda Ayşe kurtulur…

Ben kitabı okurken çok ama çok büyük bir zevk aldım, umarım sizde okurken aynı zevki alırsınız, herkese iyi okumalar

Pera’da Nefes Nefese – Ayfer Gürdal Ünal‘ın kitabı hakkında ne düşünüyorsunuz? Kitabı okudunuz mu? Yorumlarınızı paylaşmayı ve Binbir Sözlük sitemize üye olmayı unutmayın.

Yazar Hakkında

İçinde Kalmasın Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.