Nomofobi Nedir? Çağımızın Hastalığı

Nomofobi Nedir? Çağımızın Hastalığı

İngilizce no mobile phobia kelimelerinin kısa okunuşu olan nomofobi, peki nomofobi nedir? Nomofobi kısaca cep telefonunuzdan uzak kalma korkusu olarak tanımlanmaktadır.

+ - 0

İngilizce no mobile phobia kelimelerinin kısa okunuşu olan nomofobi, peki nomofobi nedir? Nomofobi kısaca cep telefonunuzdan uzak kalma korkusu olarak tanımlanmaktadır. Siz günde kaç defa telefonunuza bakıyorsunuz? Araştırmalara göre günde en az 2617 kez cep telefonuna bakıyoruz.

Nomofobi Nedir?

Nomofobi; akıllı telefonların popülerleşmesi ile birlikte kullanıcıların telefonlara bağımlı hale gelmelerini ifade eder. Aslında nomofobi insanların iletişimden uzak kalma korkusudur. Nomofobi, insanların telefonları kapalı olduğunda ya da telefonları yanında olmadığında çevresindeki kişilerin kendileri ile irtibat kuramayacaklarından dolayı hissettikleri endişedir.

dogan cuceloglu olumcul bir hastaligi olan var mi
Önerilen Yazı
Ölümcül Hastalığı Olan Var mı?

Nomofobik insanlar, telefonları ve sosyal medyayı fazla kullandıkları için gerçek hayatlarını da sosyal medyaya göre düzenleyip, sosyal medyadaki dünyayı sosyal hayatı olarak görürler.

Nomofobik insanların telefonlara bağımlı hale gelmeleri ile yaşayacakları problemler, hafıza kaybı, düşünce kaybı, zaman kaybı, işitme kaybı, asosyalleşme, boyun fıtığı gibi rahatsızlıklar sayılabilir.

nomofobi nedir?
nomofobi nedir?

Nomofobi Anlaşılabilir Mi ?

Evet anlaşılabilir. Bunu en iyi cep telefonu ile olan ilişkimizi analiz ederek anlayabiliriz. Bu analizi yaparken cep telefonunuza yükleyebileceğiniz bir takip uygulamasından yararlanabilirsiniz.

Nomofobi Belirtileri Nelerdir ?

1. Sürekli cep telefonumuzun yanımızda olup olmadığını kontrol etme dürtüsü,

2. Sürekli cep telefonumuzu mesaj veya arama var mı diye kontrol etmek,

3. Sosyal medyayı ve interneti fazla kullandığımız için yaşayacağımız uykusuzluk ve yorgunluk halleri,

4. Sosyal medya dünyasına fazla değer verip gerçek hayatımıza duyarsızlaşmak, yaşamımızdan zevk almamak,

5. Zamanımızı ailemizle, arkadaşlarımızla beraber olmak için kullanmak yerine vaktimizi sosyal medyadaki tanımadığımız insanlara ayırmak,

6. Okul, iş, ders çalışma başarılarımızda fark edilir düşüşler yaşamak,

7. Merak ettiğimiz her konuyu kitaplar yerine internetten araştırmak

8. Dışarıdan alışveriş yapmak yerine internetten alışveriş yapmak,

9. Telefonu tamamen kapatamamak,

10. Sosyal medya hesaplarını tamamen kapatamamak, uzun vakitler harcamak,

11. Yüz yüze görüşmek yerine telefonla aramayı ya da mesajlaşmayı tercih etme,

12. Depresyon, oto kontrol gerektiren eylemlerde zayıf tepki verme, çabuk sinirlenme, dikkat dağınıklığı gibi rahatsızlıklar yaşıyorsak nomofobik insanlar arasına katılmışız demektir.

bigstock 136204463 1 2000x1000 1
nomofobi

Nomofobiden Kurtulabilir Miyiz ?

Evet kurtulabiliriz. Bunun için telefon kullanımını ve sosyal medya kullanımını azaltmalıyız. Ayrıca telefona fazla değer vermemeli, telefon kullanımı konusunda kendimize kısıtlamalar getirmeli, eğer gerekiyorsa kapatılması gereken yerlerde ve zamanlarda (toplantıda, mülakat esnasında, ders çalışırken) telefonumuzu kapatmalıyız.

Telefonu insanlarla iletişim kurmak için bir araç olarak görmeli onu amaç olarak görmemeliyiz. Telefon konuşmalarımızı işitme kaybı yaşamamak ve telefon bağımlısı olmamak adına kısa ve öz tutmalıyız. Telefonda keyfi konuşmalar yapmamalı, gereksiz mesajlaşmalardan kaçınmalıyız.

Yazar Hakkında

İçinde Kalmasın Yorum Yap