Elmanın Faydaları

Elmanın Faydaları

Elmaya dair her şey. Elmanın faydalarını biliyor musunuz?

+ - 0

Bu yazıyı okumadan önce elmanın faydalarını bilmiyordunuz, Elma Türkiye’nin her bölgesinde yetişebilen elma Rosaceae familyasına aittir ve bir sonbahar meyvesidir.

Doyurucu ve enerji veren bir meyve olan elma hem lezzetlidir hem de vitamin ve mineral zenginliği ile öne çıkmaktadır, antioksidan, lif ve flavanoid içeriği bulunan, sağlık açısından zengin bir besin maddesi olarak bilinir. Şuana kadar bilinen 7 bin 500’den fazla türü olan elmanın faydaları arasında en çok bilinen ve ülkemiz de tüketilen çeşidi ise kırmızı ve yeşil elmadır. Genellikle Yeşil elma ekşi, kırmızı elma ise tatlıdır. Kalorisi düşük olan bu meyve diyet ve zayıflama dönemlerinde vazgeçilmez bir ara öğün olarak tercih edilir. Bunun yanı sıra tatlıların da vazgeçilmez ara malzemelerinden biri olarak kullanılır.

stres kanser iliskisi
Önerilen Yazı
Kanser ve Stres İlişkisi

Elmanın besin değerleri nelerdir?

100 gram ağırlığındaki bir elmanın yaklaşık %85’i sudur. Buda başka bir deyişle Orta boy bir elma yaklaşık 1,5 su bardağı meyveye eşittir.  Ortalama 11.6 gr karbonhidrat içerir. Dahası, aynı porsiyon manganez, bakır ve A, E, B1, B2 ve B6 vitaminleri için günlük ihtiyacınızın %2-4’ünü sağlar. 

elmanin faydalari hakkinda
elmanın faydaları

Elmanın faydaları nelerdir?

Elma, lifli bir yapısı olması nedeni ile bağırsak tembelliğine iyi gelen, bununla beraber kolesterol ve karbonhidratların emilimini düzenlemeye yardımcı çözünür bir lif olan pektin içeriği en yüksek meyvelerden biridir.

Elmada C, A, K, B6 ve E vitaminleri bulunur. C vitamini besinler yoluyla sağlanmalıdır. Yorgunluğu azaltmaya yardımcı olur, sinir sisteminin düzgün çalışması ve bağışıklık savunması için gereklidir, demir emilimini artırır. İçerisinde bulunan polifenoller sayesinde antioksidan özelliklere sahiptir.

kaliteli uyumak
Önerilen Yazı
Uyku Kalitesini Etkileyen Faktörler

Başta C, A, K, E ve B vitaminleri açısından zengin olan elma içerdiği mineraller ve eser elementlerle hem enerji verir hem de hücre koruyucudur. Zengin su içeriği ile vücudun düzgün çalışması için gerekli olan hidrasyonu sağlar.

elma-faydalari
elmanın faydaları

Elmanın faydaları ve zengin lif, antioksidan bileşenleri kolesterol düşürücü etkileriyle kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma sağlamakta, diyabet ve obezite oluşumunun önlenmesinde yardımcı olmaktadır. Özellikle meyve ve sebzelerden oluşan lif açısından zengin bir beslenme birçok kronik hastalık riskinin azalmasına katkıda bulunur.

Elma çözünen ve çözünmeyen lif bakımında zengin bir içeriğine sahip olduğu için tok tutar, iştahı keser, bağırsakları çalıştırır, bağırsak sağlığını destekler ve kabızlığı önler. Bağırsak sağlığını koruması bağışıklık sistemini de desteklemektedir.

Günlük kaç porsiyon elma tüketilmeli?

Ergenler ve yetişkinler için 100 ila 150 gram elma tüketilmesi önerilmektedir. Elma suyu veya komposto ile karşılaştırıldığında, bütün elma en iyi tokluğu sağlayan formdur. Glisemik indeksi düşük olsa da meyve şekeri içermektedir bu sebeple diyabet hastalarının elmayı ölçülü bir şekilde tüketmesi gerekmektedir.

Yazı Kaynakları
https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberi/elmanin-faydalari-nelerdir#:~:text=Elmada%20C%2C%20A%2C%20K%2C
https://www.lezzet.com.tr/lezzetten-haberler/elmanin-faydalari-nelerdir

Yazar Hakkında

Okumayı ve düşünmeyi seven Lise 3.sınıf öğrencisi

İçinde Kalmasın Yorum Yap