Maymun Çiçeği Virüsü Türkiye’de Tespit Edildi, Maymun Çiçeği Hastalığı Nedir? Tedavisi Var Mı?

Maymun Çiçeği Virüsü Türkiye’de Tespit Edildi, Maymun Çiçeği Hastalığı Nedir? Tedavisi Var Mı?

+ - 2

Bugün Türkiye’de ilk maymun çiçeği virüsü haberi alındı. 2 Maymun Çiçeği vakasının görülmesinin ardından sosyal medya’da koronavirüs de olduğu gibi kapanmalar yaşanabilir mi tartışmaları başladı. Peki Maymun Çiçeği Hastalığı Nedir? Tedavisi Var Mı? işte detaylar…

Çiçek virüsü ailesinden gelen ve ‘maymun çiçeği virüsü‘ olarak bilinen Monkeypox virüsü, tüm dünyada hızla yayılmaya devam ediyor. Dünya alarma geçerken Türkiye’nin virüse ilişkin bir eylem planında bulunmadı.

maymun cicegi hastaligi belirtileri
Maymun Çiçeği Hastalığı

Maymun Çiçeği Hastalığı Nedir?

Maymun çiçeği, insan dahil olmak üzere bazı hayvan türlerine MPVX aracılığıyla bulaşan çiçek grubu hastalığından biridir.

Daha teknik tabiriyle bu virüs, Poxviridae ailesi altındaki Orthopoxvirus cinsi virüslerden birisidir. Aynı cins altında aşılar sayesinde yok edilebilmiş çiçek hastalığına neden olan variola virüsü, bu aşının üretiminde kullanılan vaccinia virüsü ve tarihteki ilk aşının üretiminde kullanılan inek çiçeği virüsü de bulunmaktadır. Afrika’da hastalığa yakalanan her 10 kişiden 1’i ölmektedir.

Belirtileri Nelerdir?

Semptomlar arasında baş ağrısı, kas ağrısı, ateş ve yorgunluk bulunuyor. Bunlarla birlikte vücutta kabarmalar ve kabuklar da oluşur. Semptomlar yaklaşık 10 günde kendini belli ederken yaklaşık 2-4 hafta kadar sürer.

maymun cicegi turkiye
Maymun Çiçeği Hastalığı

Hastalık, genellikle şu semptomlarla başlar:

  • Ateş,
  • Baş ağrısı,
  • Kas ağrısı,
  • Sırt ağrısı,
  • Şişmiş lenf düğümleri,
  • Titremeler,
  • Yorgunluk.

Bu belirtiler kimi zaman daha uzun süre devam ederken bazı hastalarda 1-3 gün arası sürdüğü de gözlemlenmiştir. Hastanın yüzü olmak üzere vücudunun çeşitli bölgelerinde kızarıklık meydana gelir.

a7f10b63bbb5ff368cceb5509ec6a976
Deride Oluşabilecek Çeşitli Problemler

Maymun Çiçeği Hastalığı Türkiye’de Görüldü Mü?

Henüz resmi bir açıklama paylaşılmamakla birlikte bazı haber ajansları Türkiye’de de 2 kişinin maymun çiçeği hastalığında yakalandığını açıklıyor. Detaylar geldikçe güncelleyeceğiz.

Yazı Kaynakları
Evrim Ağacı
Solcu Gazete

Yazar Hakkında

Bilginin paylaştıkça güzel olduğuna inanan, her şeyi yazıp doğru düzgün biyografi yazamayan kitapsever

İçinde Kalmasın Yorum Yap

Yorumlar (2)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.