Maymun Çiçeği Hastalığıyla İlgili Bilinmesi Gerekenler

Maymun Çiçeği Hastalığıyla İlgili Bilinmesi Gerekenler

Covid virüsü bitmeden ortaya çıkan maymun çiçeği virüsü hastalığı nedir? Maymun çiçeği ile ilgili neler bilmemiz gerekiyor?

+ - 1

6 milyondan fazla insanın covid sebebiyle hayatının kaybetmesinin ardından çıkan “Maymun Çiçeği hastalığıyla ilgili bilinmesi gerekenleri” sizler için derledik.

Profesör Doktor Güner Sönmez‘in Maymun çiçeği hastalığıyla ilgili yapmış olduğu açıklamalar:

  • Yeni bir virüs değil. Çiçek hastalığına neden olan virüsle aynı aileden.
  • Çiçek hastalığı aşılar sayesinde tamamen ortadan kalktı, 1980’den beri aşı yapılmıyor. İlk maymun çiçeği vakası Zaire’de 1970’de görüldü. Daha sonra 2017’de Nijerya’daki salgın da olmak üzere 11 Afrika ülkesinde vakalar saptandı. Şimdi İspanya, Portekiz, ABD, İngiltere’de olmak üzere teyit edilmiş 40 civarında vaka var.
  • Virüs kemirgenlerden ve insandan insana bulaşıyor. Ama çiçek kadar bulaşıcı değil. İnsandan insana lezyona temasla, vücut sıvıları (solunum sıvıları dahil) ve kontamine objelerle bulaşıyor.
  • Kuluçka süresi 5-21 gün. Bu süre içinde bulaşıcı değil, önemli bir nokta.
maymun cicegi belirtileri
Maymun Çiçeği Hastalığı

Maymun Çiçeği Hastalığı Belirtileri

İlk belirtiler; ateş, baş ağrısı, kas ağrısı ve yorgunluk. Ateşten birkaç gün sonra döküntüler oluşur. Döküntüler en çok yüz, el ayak tabanında irin dolu kabarcıklar şeklinde. Genital bölge, ağız ve gözde de olabilir.

  • 2-4 hafta içinde bulgular kendiliğinden düzelir. Ancak ensefalit, miyokardit gibi komplikasyonlara yol açabilir.
  • ABD’de çoğu çiçek aşısı olmuş 57 sağlık çalışanı maymun çiçeği virüsüne maruz kalmış ama hastalanmamıştır. Çiçek kadar bulaşıcı değil.
  • En önemli konulardan biri daha önce çiçek aşısı olanlar çapraz koruyuculukla %85 oranında maymun çiçeğine karşı korunuyorlar. Ülkemizde 1980’den önce çiçek aşısı yapılıyordu. Çiçek aşısı olanlarda antikor koruyuculuğu hayat boyu devam ediyor.

Özetle;

Şu an elimizde olan bilgilere göre maymun çiçeği virüsü salgına yol açacak gibi görünmüyor. Paniğe gerek yok, yetkililer tedbir alsın.

Çiçek aşısı olanlar büyük oranda korunuyor. Su çiçeği ile karıştırmayın o farklı. Çiçek aşısı izi alttaki gibi olur (smallpox)

Maymun Çiçeği Aşısı
Maymun Çiçeği Aşısı

Bu bilgisel için literatüre ilaveten Sn @JohnRossMD, @TessaRDavis, @angie_rasmussen‘in yazdıklarından faydalanılmıştır.

Yazar Hakkında

Ambulance Urgent Department MEÜ’15 Mersin/Şırnak 112📍 🎸🎙🐈📚 anitsayac.com Can alıcı gelmiş canım almaya,benim can vermeye dermanım mı var efendim ?

İçinde Kalmasın Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.