Kitaplara Yüzde 30 Zam Geliyor

Kitaplara Yüzde 30 Zam Geliyor

Sektör temsilcileri, Kağıtta yüzde 95 dışa bağımlı olan Türkiye'de yüzde 250'yi aşan maliyet artışları yayınevlerini zor durumda bıraktığını belirtti

+ - 0

Döviz kurlarında geçen yıla oranla %100 artışın yaşanması yayıncılık sektörünü de etkiledi. Kağıtta yüzde 95 dışa bağımlı olan Türkiye’de matbaadan, ulaşıma yüzde 250 artan maliyetler yayınevlerini zor durumda bıraktı. Yılbaşından sonra gelen elektrik, doğalgaz, vergi ve akaryakıt zamları en az yüzde 30 zam olarak yansıyacağını belirtti. 2022 yılında kitap sayılarında azalmaların yaşanacağını, mart ayında iflasların yaşanacağını 80 bin kişiyi bulan istihdam alanı bulunan sektörün risk altında olduğunu söyledi.

Kağıt Endüstrisi Tekrar Kurulmalı

Cumhuriyet’in haberine göre, 30 TL etikete sahip olan bir kitabın fiyatı 50 TL fiyat koymak zorunda olduklarını belirten Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk, “Fiyatları yeniden en az yüzde 30 artırmak zorundayız. Yılbaşında kargocular yüzde 30 zam yaptı ki devamı da gelecektir. Eskiden vadeli olarak aldığımız kağıtları satıcılar vadeli satmıyor. Artık satışından emin olunamayan kitaplar basılmıyor. Yeni kitaplar da çok azaldı bu yüzden” dedi.

kitaba yuzde 30 zam geliyor

%10’luk AB ülkelerine ithal edilen fonun kaldırılmasını talep ettiklerini belirten Kocatürk, “Rekabeti kısıtlıyor, diğer ülkelerden fiyat alamıyoruz. Ayrıca kağıtta KDV’nin de kaldırılmasını istiyoruz ama bürokrasi bunun çok zor olduğunu söyledi bize. Türkiye’nin kağıt endüstrisini tekrar kurması gerek” açıklamalarında bulundu.

Basılabilen Kitap Sayısı Azaldı

Yayıncılar Telif Hakları ve Lisanslama Meslek Birliği (YAYBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Aksoy, 2021 yılında 5 milyon 890 bin 848 adet azalma meydana geldiğini açıkladı. Yapılan tahminlere göre bu yıl da bu tablonun değişmeyeceğini öngördüklerini belirtti. Meclisin harekete geçmesi gerektiğini, kağıt ithalatındaki KDV’nin kaldırılmasının şart olduğunu vurguladı.

Yazar Hakkında

Bilginin paylaştıkça güzel olduğuna inanan, her şeyi yazıp doğru düzgün biyografi yazamayan kitapsever

İçinde Kalmasın Yorum Yap