Kitap Listesi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kitap Listesi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

+ - 0

Kitap okumak kimilerine göre alışkanlık olsa da bir çok kitap kurduna göre kitap okumak bir ihtiyaçtır. Her kitapseverin farklı alışkanlıkları vardır. Biri birden fazla kitabı aynı anda okurken diğeri bir kitabı bitirmeden diğerine geçmez. Bazısı ruh haline göre kitap seçer, diğeri kafasına göre 🙂 Kitap okumaya yeni başlayanlar, kitap okuma alışkanlığı edinmek isteyenler için bir kaç tavsiyemiz olacak.

Kitap Listesi Yapmak

Kitap okumak bir karar işidir. Kim kendisini hangi dünyaya ait hissediyorsa o türde bir kitaba eğilim gösterir ve okur. Ama ne olursa olsun kitap almadan önce bir liste yapmak oldukça önemlidir. Nereden başlaması gerektiğini bilmeyenler için birkaç önemli noktaya deyinelim.

Kitap listesi belirlemeden önce okumak istediğiniz kitapları hangi zaman aralığında okuyabileceğinizi tespit etmelisiniz. 1 ayda kaç kitap bitirebilirsiniz? 1 Hafta içinde hangi kitabı okuyabilirsiniz gibi soruların cevaplarını önceden düşünmeniz ve ona göre bir kitaba başlamanız gerekiyor. Bu size daha planlı bir okuma takvimi oluşturacaktır. Dilerseniz küçük bir okuma çizelgesi de oluşturabilirsiniz.

kitapp

Sevdiğiniz kitap türlerini belirleyin

Klasik, bilim kurgu, aşk, biyografı… gibi hangi türlerden hoşlandığınızı belirleyerek işe başlayın. Daha sonrasında o türe ait kitapları seçin. Daha önce hiç okumadığınız türe başlamak zor olabilir, yeni başlayanlar için daha bilindik türler ile başlamasını öneririm.

Kitaplarını, türlerini, ve okuma sürelerini belirlediğine göre hangi kitapla başlayacağını belirleme zamanı! Bunu en sevdiğiniz yazar veya türle başlamanızı tavsiye ederim, ya da o an hangisini okumak istiyorsanız bırakın kendinizi kitaba..

Hangi kitabı okusam diye kararsız kalanlar sitemizdeki KİTAP ÖNERİLERİ sayfamıza bakabilir keyifli okumalar dilerim 🙃

Yazar Hakkında

Bilginin paylaştıkça güzel olduğuna inanan, her şeyi yazıp doğru düzgün biyografi yazamayan kitapsever

İçinde Kalmasın Yorum Yap