Saygı-Sevgi Ne Arz Ediyor?

Saygı-Sevgi Ne Arz Ediyor?

+ - 0

Sevmek sevilmek ne güzel… Peki sadece sevgi ile olur mu? Saygı olmadığını düşünün. Bir şeyi arz etmek bile saygıdan gelmez mi?

Biz insanlar aslında aciz ve sevilmeye en muhtaç canlılarız. En ufak bir şeyde ya da ilk görüşte mutlaka bir şeyleri seviyoruz. Sevgisiz yaşam olur mu ki? Sevgiye en muhtaç ve sevgisi olunca ona sahip çıkması gereken bizler neden ısrarla kalp kırıyoruz? Bir şeyleri sevmek kolay olduğu için mi yoksa o şeyi kolayca sevebildiğimiz için mi böyle benciliz? Karşıdaki kişi izin versin ya da vermesin seviyoruz ama iş itirafa gelince gururumuza yenik düşüp susmayı tercih ediyoruz. Halbuki itiraf etsek belki karşılık alacağız. Zaten itiraf etmedikten sonra karşılık almışız ya da almamışız ne fark eder ki? Neden sürekli korkuyoruz ki? Özünde cesur görünen bizler aslında en hassas noktamızdan -kalbimizden- gelen sevgi olduğu için geri adım atıp ileriye gitmekten belki de işlerin kötüye gitmesinden korkuyoruz. Şöyle bir düşünelim; sadece sevmek ile bir ilişki ne kadar ilerleyebilir? Bu ilişki ister aile olsun ister arkadaş olsun ister eş olsun… Biz sevdiğimiz birini, bir şeyi kendimizden çok fazla ödün vermeden sevsek, biraz da saygı duysak daha iyi olmaz mı? İlk ilgisiz hissetme ya da tartışmada gitmek gurur mudur, bencillik midir yoksa doğru mudur? Sevmek karşılıklı değil midir? Saygı duysak, sevdiğimizi olduğu gibi kabul etsek, sorunları kaçmak yerine birlikte çözümlesek, birlikte güçlü olsak, gülümsesek, ağlasak olmaz mı? Sevgi her anı paylaşmak için değil midir? Acıysa acı, tatlıysa tatlı hepsini karşılıklı hissetmek, birbirine iyi gelmek ve birbirinin önceliği olmak… Birlikte özgür olmak… Birbirine en yakın olmak ama yanı zamanda birbirine karşı en hassa olan, en dikkatli olan, kendinden sakınan olmak…

Özgürlük demişken: Özgürlük bencillik midir yoksa hak mıdır? Sevgi saygı sadece dostane ilişkilerde mi vardır ve olmalıdır? Hayır. Net bir şekilde hayır. Sevgi hayatın düzenine uyum sağlamak ve onu sevmek için her şeye, herkese olmalıdır, olabilir. Yine aynı şekilde saygı birini, bir şeyi, bir düşünceyi sev ya da sevme her zaman olması gereken bir şeydir. Elbette istisna durumlar vardır ama yine de diğer durumlarda saygı göz ardı edilemez, edilmemeli. Hayatı seviyorsak ona saygılı oluruz veya hayata ve içindekilere karşı saygılıysak onu seviyoruzdur, sevebiliriz, bunun için uğraşıyoruzdur. Aslında bizler hayatı değil içindekileri severiz veya saygı duyarız. Yani hayatımızın düzeni, inşası bizlerin elinde. Elimizde olmayan ya da bizim öyle sandığımız şeyler elbet olabilir ama biri için, bir şey için değişim, gelişim, iyileşmek istiyorsak en azından daha iyi olabiliriz. Yani dolaylı yoldan her şey bizim elimizde. Bu kalbimizdeki siyah noktayı büyütmek ya da yok etmek gibi bir şey.

Birini bencilce sevdiğimiz ve canımız sıkılınca yarı yolda bırakıp, belki de başkalarına anlattığımız kötü anıların aynısını başkasına yaşattığımızın farkında değiliz. Yine bu şekilde kendimiz için saygılı olup, kurallar, yasaklar olmasa hiç umursamayacağımız durumlara saygı göstermemiz? Farkındayız ya da değiliz hepimiz birbirimiz için dolaylı yoldan ya da direkt ya iyi geliyoruz ya kötü geliyoruz, ya sadece kendimiz için sevip saygı duyuyoruz ya da gerçekten sevip saygı duyuyoruz. Yani aslında belki de hepimiz birbirimize aynı şeylerden bahsediyoruz. Senin yaşattığını belki de ben başkasına yaşatıyorum. Hayat değil hayatın içindekiler, özellikle insan ilişkileri çok garip ve karmaşa. Hayvanlar arasında tekdüze, belli başlı kurallardan meydana gelen güçlü bağlar, sevgiler, kurallar bizler için neden çok garip, karmaşık ve kalp kırıcı?

Bizlerin sorunu bu, sadece bencil olup kendimizi düşünüp, bir şeyleri mecburiyetten sevip saygı gösterdiğimiz için günün sonunda yine bizler üzülüyoruz. Özgürlük var denilse de yok olmuş oluyor. Özgürlük için kimseye zarar verilmeden yapılabilen şey diyoruz. Müzik dinlesek yine zarar veriyoruz. Algılarda diğer soru işareti, kırıcı ve üzücü durum.

Bir şeyleri arz ediyorsak ve hayatın güzel, anlamlı, alışagelmemiş olmasını istiyorsak; gerçek anlamda sevgi saygı göstermeli, bizler için özel olan şeyleri ve kişileri anlayıp onlar için kendimizden çok fazla ödün vermeden birlikte iyileşmeliyiz. Bir elin nesi var iki elin sesi var. Saygı gösterelim ki saygı görelim. Unutmayalım ki bu hayatta sadece bizler yokuz ve sadece akademik bilgimiz değil karakterimizde önemli.

Sevgi saygı bencil olmamayı, mutlu olmayı arz ediyor.

Sevin, sevilin, birlikte iyileşin, size iyi gelmeyen şeylerden uzaklaşın, iyi bir birey olun…

Hepimizin iyi bireyler ve bunun sonucunda hayatın anlamlı, yaşamımızın güzel olması dileğiyle…

Yazar Hakkında

Bilginin paylaştıkça güzel olduğuna inanan, her şeyi yazıp doğru düzgün biyografi yazamayan kitapsever

İçinde Kalmasın Yorum Yap