3 Tonluk Uzay Aracı Aya Çarptı

3 Tonluk Uzay Aracı Aya Çarptı

Bilim insanları, bir roket parçasının, uzayda en az yedi yıl dolaştıktan sonra geçtiğimiz cuma günü saat 15 sularında 9.288 km/s hızla Ay’a çarptı.

+ - 0

Beresheet uzay mekiği, İsrail’in aya iniş yapabilmesi için üç İsrailli mühendis tarafından geliştirildi. İsrail bu projede başarılı olabilseydi Sovyetler Birliği (Rusya), Çin, Amerika aya inen dördüncü devlet olacaktı. Uzay aracı, insanlarla ilgili otuz milyon sayfalık kütüphane, DNA örnekleri gibi bilgileri taşıyordu.

Bu görev başlangıçta Google’ın 20 milyon dolar ödüllü Lunar Xprize yarışmasını kazanan bir projesiydi. Ne var ki, uzay girişimi hedeflenen sürede görevi gerçekleştirmekte başarılı olamayınca, ödülü kaybetmişti. Yine de, yola devam edilmesi kararı alınmıştı. Google da bu özel şirkete, iniş görevinin başarılı olması durumunda 1 milyon dolarlık teselli ödülü vermeyi vadetmişti.

aya carpan uzay araci

Beresheet, yaklaşık bir ay boyunca Dünya’nın yörüngesinde kalıp ve Ay’ın yörüngesine girecekti. Ay yüzey operasyonları iki gün sürmesi planlıyordu. Beresheet, iniş sahasındaki manyetik alanı ölçerek, verileri ve resimleri geri gönderecekti.

Beresheet, Ay’a başarılı iniş yapmayı başarsaydı, bir şirket tarafından geliştirilip Ay’a başarılı iniş yapan ilk uzay aracı da olacaktı

Yazar Hakkında

Hayat yazdıkça güzel

İçinde Kalmasın Yorum Yap