190 Milyon TL’lik Gabriel García Márquez Kütüphanesi

190 Milyon TL’lik Gabriel García Márquez Kütüphanesi

Barselona'daki bir kütüphane, yazar Gabriel García Márquez'in adını taşıyacak.

+ - 1

Barselona’nın Sant Martí de Provençals semtine yazar Gabriel García Márquez Kütüphanesi adında kütüphane yapılıyor.

Barselona’da 20 yıllık bir programın sonunda yaklaşık 12 milyon Euro’ya mal olan (190 milyon TL) bir kütüphaneyi bitirmek üzere. Bildiğiniz üzere Marquez 1967’den 1975’e kadar Barselona’da yaşadı.

Kütüphanenin baş sorumlusu Neus Castellano, kütüphaneye Gabriel García Márquez‘in adının verilmesiyle ilgili şunları söyledi:

“García Márquez 2014’te öldüğünde, yeni bir kütüphane için planlar yapılıyordu, bu yüzden onun ve diğer birçok Latin Amerikalı yazarın şehirle yakın bağları olduğu için onun adının verilmesine karar verildi. Bu onur Latin Amerika edebiyatında Barselona’nın rolünün tanınmasında oldukça önemli.” açıklamalarında bulundu.

gabriel
Gabriel García Márquez

García Márquez, Barselona’yı “nefes alınacak bir şehir” olarak tanımlar. Ancak o sırada İspanya, kendisi ve yazar arkadaşlarının geride bıraktığı diğer birçok ülke gibi diktatörlük altındaydı. O ve diğer yazarlar, özellikle Küba’da Latin Amerika devriminin siyasetine dahil oldular. Daireleri, Fidel Castro’nun baş danışmanı ve Che Guevara’nın ailesi gibi turistler için bir buluşma yeridir.

Gabriel García Márquez, Kütüphanesi Nasıl Olacak?

Yazarın adını taşıyan yeni kütüphane, en yüksek sürdürülebilirlik derecesi olan LEED Gold sertifikasını alan, amaca yönelik olarak inşa edilmiş 4.000 metrekarelik ahşap çerçeveli bir binada yer alacak. Kütüphane öncelikle Latin Amerika edebiyatına odaklanacak ve ayrıca 40.000 ilgili belgeye ev sahipliği yapacak. Gabriel García Márquez kütüphanesi Mayıs 2022’de faaliyete geçecek.

Gabriel García Márquez Kütüphanesi
Gabriel García Márquez

Gabriel García Márquez Kimdir?

Gabriel José de la Conciliación García Márquez (6 Mart 1927 – 17 Nisan 2014), Kolombiyalı, tüm Latin Amerika’da Gabo olarak bilinen yazar, hikâye, roman ve oyun yazarıdır. 20. Yüzyılın en önemli yazarlarından birisi olarak nitelendirilir. 1972’de Neustadt Uluslararası Edebiyat Ödülü’nü ve 1982’de Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanmıştır.

Kendi imkanlarıyla okumaya çalıştığı Hukuk Fakültesindeki eğitimini yazarlık kariyerinin üstüne gitmek için yarıda bırakmıştır.

Yazının devamını aşağıdaki bağlantıdan okuyabilirsiniz.

resim 2021 10 02 211333
Önerilen Yazı
Gabriel García Márquez

Yazar Gabriel García Márquez adına yapılacak kütüphaneyle ilgili düşüncelerinizi yorum yaparak belirtebilirsiniz. Dilerseniz Binbir Sözlük sitemize de üye olabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Bilginin paylaştıkça güzel olduğuna inanan, her şeyi yazıp doğru düzgün biyografi yazamayan kitapsever

İçinde Kalmasın Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.