Gabriel García Márquez

Gabriel García Márquez

+ - 1

Gabriel José de la Conciliación García Márquez (6 Mart 1927 – 17 Nisan 2014), Kolombiyalı, tüm Latin Amerika’da Gabo olarak bilinen yazar, hikâye, roman ve oyun yazarıdır. 20. Yüzyılın en önemli yazarlarından birisi olarak nitelendirilir. 1972’de Neustadt Uluslararası Edebiyat Ödülü’nü ve 1982’de Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanmıştır.

Kendi imkanlarıyla okumaya çalıştığı Hukuk Fakültesindeki eğitimini yazarlık kariyerinin üstüne gitmek için yarıda bırakmıştır.

gabriel

García Márquez, yazar olarak başladı ve herkes tarafından beğenilen kurgusal olmayan çalışmalar ve kısa hikâyeler yazdı. En romanları Yüzyıllık Yalnızlık (1967), Başkan Babamızın Sonbaharı (1975), Kırmızı Pazartesi (1981) ve Kolera Günlerinde Aşk (1985) olmuştur. En önemlisi sıradan ve gerçekçi durumların aksine sihirli öğeleri ve olayları kullanan Büyülü Gerçekçilik olarak adlandırılmış bir edebiyat tarzı yaygınlaşırken, eserleri önemli eleştirel beğenileri ve büyük bir ticari başarı elde etti. Bazı eserlerinde Macondo (dünyaya geldiği şehir olan Aracataca’dan esinlenerek) ismi verilen kurgusal bir köyü anlatır ve çoğunda yalnızlık temasını işlediği görülür.

2015 yılında ortaya çıkan bir bilgiye göre FBI 24 yıl boyunca (1961-1985) Marquez’i Kübalı haber ajansı Prensa Latina’nın kuruluşunda yardımcı olduğu söylendiğinden dolayı takip etmiştir.

Yazar Hakkında

Beden ve ruh yaşının aynı olmadığı, bir edebi kişilik. Konuşmadan boyama yapmayı öğrenmiş, konuşunca mektup yazmaya başlamış, kendini bildiğinden beri şiir ve kompozisyon yazan biri. Resim çizer, fotoğraf çeker. Sanat sanat için midir, sanat toplum için midir tartışmasını tamamen reddedip sanat insanın kendisi içindir düşüncesini savunur. Ve biraz gezgindir, çevresi geniştir, sürekli konuşur.

İçinde Kalmasın Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.