Capernaum – Capharnaüm – Kefernahum

Capernaum – Capharnaüm – Kefernahum

+ - 1

“Mülteci çocuk olmak…”

Belki de bu sorunun cevabını en iyi alacağımız film Kafernahum. Göçmen sorununa değinen film, Suriyeli mülteci bir ailenin oğlu olan Zain’in hayat hikayesini anlatmakta. Filmin başrolü Zain’in oyunculuğu ve yaşadıklarından etkilenmemek elde değil..

Hikaye Lübnan’da gündelik yaşam karelerin arasında geçiyor. Filmin her sahnesinde bütün insanlığı ilgilendiren utanmamız gereken konuları gün yüzüne çıkarıyor.

Capernaum Capharnaum Kefernahum

Filmin İçeriği Hakkında

Zain, Suriye’deki savaştan kaçan ailenin çocuğudur. Ailesine destek olmak için sokakta kardeşleri ile birlikte çeşitli ürünler satarak hayatta kalmaya çalışırlar. Kız kardeşinin çocuk yaşta evlenmesine karşı çıkan Zain, ailesini bu karardan vazgeçiremeyince kız kardeşi ile birlikte kaçma planı kurar ve olaylar gelişir..

kefernahum film

Filmin içeriği hakkında daha fazla detay vermek istemiyorum. Bu filmi her şeyiyle birlikte sizin izleyip analiz etmeniz oldukça önemli. Filmin en etkileyici sahnelerinden biri ise şüphesiz Zain’in pasaport fotoğrafı için gülümsemesiydi..

“Çocuklar hep gülsün!”

Zain Kimdir?

Adından çokça söz ettiren kefernahum’un en etkili isimlerinden birisi başrol oyuncusu olan Zain. Filmdeki o performansın ardından bir yaşanmışlık olduğunu biliyor muydunuz? Zain Film ekibi, oyuncu seçiminde Lübnan’ın bütün sokaklarında oyunca aramış. Yönetmen, Lübnan’ın bütün sokaklarındaki çocukları gördüğünü aktarıyor. Zain de bu çocuklardan biriydi…

Sekiz yıldır Lübnan’da zor şartlar altında yaşayan milyonlarca insandan biri Zain. Sokaklarda büyümüş, okula gitmemiş. Onda çocukluğunu yitirmiş bir olgunluk vardı.

Film çekimleri sırasında da okula gitmeyen Zain Al Rafeea 12 yıl sonra eğitimine başladı. Ve bir kimliğe sahip oldu.. Tüm dünya çocuklarının yüzlerinin gülmesi, hak ettiği hayatları yaşayabilmesi dileğiyle…

Orijinal Adı: Capharnaüm
Yönetmen: Nadine Labaki
Oyuncular: Zain Alrafeea, Cedra Izam, Nadine Labaki, Fadi Youssef, Yordanos Shifera
Yapım: 2018 Lübnan, Fransa
Süre: 120 dk.

Yazar Hakkında

Bilginin paylaştıkça güzel olduğuna inanan, her şeyi yazıp doğru düzgün biyografi yazamayan kitapsever

İçinde Kalmasın Yorum Yap