Anthony Burgess’ın Otomatik Portakal Kitabından Alıntılar

Anthony Burgess’ın Otomatik Portakal Kitabından Alıntılar

+ - 0

1971 yılında sinemaya da konu olan Otomatik Portakal‘ın yazarı Anthony Burgess, bir yıl tümörle yaşayamayacağını öğrenmiş ve ölümünden sonra karısını desteklemek için kitaplar yazmaya başlamıştır. Daha sonra kendisine yanlış teşhis konulduğunu öğrendi ve artık ünlü bir yazar. Bunun hayatındaki izleri eserlerine de yansımıştır. Bu yazımızda Anthony Burgess’ın Otomatik Portakal Kitabından Alıntılarını sizler için derledik.

Alıntı yapacağımız Otomatik Portakal eseri, yeraltı edebiyatı olarak tanımlanma potansiyeline sahiptir. Son olarak, küçük bir dipnot olarak, Otomatik Portakal, kitap çete lideri Alex’in bakış açısından anlatılıyor ve Alex ile çetesinin hikayesini içeriyor.

Anthony Burgess'ın Otomatik Portakal Kitabından Alıntılar

Otomatik Portakal Kitabından Alıntılar

“Tanrının istediği iyilik mi yoksa iyiliği seçebilme şansına sahip olabilmek mi? Kötülüğü seçen biri gerçekte iyiliğe zorlanan birinden daha mı geçerli Tanrının gözünde?”

Otomatik Portakal

“İyilik içten gelir. İyilik bir seçimdir. Bir insan seçim yapamıyorsa, insanlıktan da çıkmıştır.”

Otomatik Portakal

“Koltuk altında kitaplar taşıdığını görüyorum kardeşim. Bugünlerde hâlâ kitap okuyan birine rastlamak gerçekten nadide bir zevk kardeşim.”

Otomatik Portakal

“Dünyaya ciyakladım: “Elveda, elveda, beni bitirdiniz. Tanrı sizi affetsin.” Sonra denizliğe çıktım, sol tarafımdan bangır bangır müzik geliyordu. Gözlerimi kapadım ve suratımda soğuk rüzgarı hissettim. Sonra da atladım. “Tanrı sizi affetsin.”

Otomatik Portakal
Anthony Burgessin Otomatik Portakal Kitabindan Alintilar 2

“Artık az kalmıştır herhalde. Bitmek üzeredir. Acının doruklarını yaşadım ve daha fazla acıya dayanamam.”

Otomatik Portakal

“İyiliğin sebebini aradıkları yok, öyleyse niye tersini merak ediyorlar ki?”

Otomatik Portakal

“Evet gençlik, gençliğini yapacaktır. Ama gençlik, hayvanlar gibi davranmaktır. Hayır, tam olarak hayvan gibi değil de, daha çok şu küçük oyuncaklar gibi davranmaktır. Hani sokaklarda satarlar ya, içinde mekanizması, dışında da anahtarı olan küçük teneke adamlar vardır, anahtarını grr grr grr kurarsın, bıraksın yürür gider ya kardeşlerim. Ama düz çizgide gider ve tabii bir şeylere toslar, düz gider tos tos toslar, yaptığından da vazgeçemez. İşte genç olmak, bu küçük makineler gibi olmaktır.”

Otomatik Portakal

“Seçme hakkına sahip olmayan kişi kişiliğini yitirmiş demektir.”

Otomatik Portakal

“Karşımdaki güçler bağırarak konuşurken, ben sadece fısıltıyla direnebiliyorum. Anlıyor musun demek istediğimi?”

Otomatik Portakal

“…zavallı çocuk, ne çileler çekmişsindir. Modern çağın bir kurbanısın…”

Otomatik Portakal

Anthony Burgess’ın Otomatik Portakal Kitabından Alıntılar, kitabı daha önce okumuş muydunuz? düşüncelerinizi yorum atarak belirtebilirsiniz. Binbir Sözlük sitemize de bekliyoruz.

Yazar Hakkında

Bilginin paylaştıkça güzel olduğuna inanan, her şeyi yazıp doğru düzgün biyografi yazamayan kitapsever

İçinde Kalmasın Yorum Yap