Animasyon sinemasının başarılı yönetmeni Hayao Miyazaki ve en iyi filmleri

Animasyon sinemasının başarılı yönetmeni Hayao Miyazaki ve en iyi filmleri

+ - 0

Animasyon alanında büyük bir usta olan miyazaki, en yakın arkadaşı Isao Takahata ile birlikte studio Ghibli adlı animasyon stüdyosunun kurucusudur.

Sanatçı 5 ocak 1941 yılında Tokya’da doğdu. Ailede dört çocuktan ikicincisiydi.Babası savaş uçakları üreten bir şirkette çalışmaktaydı.Annesi omurilik veremi nedeniyle 1947-1955 yılları arasında 8 yıl boyunca hastaydı.

Dünyanın en renkli ve en uzun metrajlı animasyon filmi Hakujaden’i Toyotoma lisesi’nde üçüncü yılında  izlediğinde çok etkilendi ve animasyona ilgi duymaya başlamasıyla birlikte çizgi roman çizmeye karar verdi.

2002 yılında Berlin film festivalinde ödül alan ilk animasyon filmi olan Spired Away ile kendisine sadece ödül kazandırmakla kalmayıp gişe rekoru kırarak ilke imza attı.1997’de yönetmenliğini yaptığı princess mononoke filmi ile yine gişe rekoru kırdı.

En iyi filmlerinden bazıları:

Howl’s moving castle-8,2/10

Howls moving castle

2004-1s 59dk /Dram, Fantastik

Yönetmen Hayao Miyazaki

Senarist Hayao Miyazaki, Diana Wynne Jones

Oyuncular: Chieko Baisho, Takuya Kimura, Akihiro Miwa

Ailesinin şapka dükkanında çalışan Sophie, bir gün Caddede yürürken bir cadı tarafından yapılan kötü büyüyle doksan yaşında bir kadına dönüşür. Artık kimse onu tanımayacak hale geldiği için yaşadığı yeri terk etmek zorunda kalır ve Howl isimli yürüyen bir şatoda yaşayan bir büyücünün yanına temizlikçi olarak yerleşir. Yürüyen bir şato ve sizi hayal ettiğiniz yere götüren bir kapı.

Spired Away-8,6/10

Spired Away

2001- 2 s 5dk / Fantastik/Macera

Yönetmen Hayao Miyazaki

Senarist Hayao Miyazaki

Oyuncular: Rumi Hiiragi, Miyu Irino, Mari Natsuki

Chihiro ailesiyle küçük bir kasabaya taşınır ve yolda gördükleri tünelden geçtiklerinde köprünün karşısında bir cadının yönettiği sihirli bir dünyada kaybolur. Yalnızdır ve Ailesini aramaya çalışırken kendini birden bir mücadelenin içinde bulur.

 Princess Mononoke -8,4/10

Princess Mononoke

1997- 2s 15dk / Dram, Macera

Yönetmen Hayao Miyazaki

Senarist Hayao Miyazaki

Oyuncular: Gillian Anderson, Claire Danes, Pamela Adlon

huzur dolu bir yaşamı olan Ashitaka, bir gün ormandan kötü bir varlığın gelmekte olduğu fark eder. Orman Tanrısı, değdiği her şeyi yok ederek ilerlemektedir. Köyünden küçük bir kızı kurtarmak için, canavara dönüşmüş olan Orman Tanrısı’na saldıran Ashitaka, mücadele sonunda canavarı öldürür ama ölümcül bir yara alarak lanetlenir.Bu lanetten kurtulmak için bir yol aramak üzere köyden ayrılan Ashitaka, kendisine yardım edebileceğini umduğu Ormanın Ruhu’nu aramaya başlar. Ancak Ormanın Ruhu’nu arayan başkaları da vardır: Lady Eboshi ve Irontown sakinleri. Lady Eboshi ve Prenses Mononoke arasındaki savaşta kazanan olmadığını ve hem insanların hem de doğanın zarar gördüğünü fark eden Ashitaka, onları durdurmaya çalışacaktır.

My neighbor totora-8,5/10

My neighbor totora

1988-1 s 27 dk/Dram,Fantastik

Yönetmen Hayao Miyazaki

Senarist Hayao Miyazaki

Oyuncular: Chika Sakamoto, Noriko Hidaka, Shigesato Itoi

Hayao Miyazaki’nin belki de en sevimli bulduğum filmlerinden biri. Tedavi gören annelerinden uzak yaşayan iki kız kardeş, ormanda bazı yaratıkların olduğunu keşfederler. Bunlardan biri olan totora, bu iki şirin kızla bağ kurar. Film bize doğa ile kurduğumuz bağların güçlü olması gerektiğini anlatır. Zor zamanlarımızda mental anlamda iyi geleceğine dair bir mesajdır. Ağaçlar, çimenler, bayırlar öyle güzel ki izleyen herkesin huzur bulacağından eminim.

İyi seyirler!

Yazar Hakkında

İçinde Kalmasın Yorum Yap