Gerilim Severler İçin Keşfedilmeyi Bekleyen Bir Hazine: Penny Dreadful

Gerilim Severler İçin Keşfedilmeyi Bekleyen Bir Hazine: Penny Dreadful

+ - 0

Zaman zaman izlediğimiz popüler olmayan ama etkileyici dizi-filmlerden bazılarını keşfettiğimizde değeri bilinmeyen farklı bir tabirler “underrated” olduğunu düşünüyoruz.

Victorya dönemi Londra’sında geçen gotik tarza sahip dizi, Frankenstein ve Frank Einstein’ın canavarı, Dorian Gray ve Dracula’nın romanındaki karakterlerin bir araya geldiğini görüyoruz.

Senaryo John Logan tarafından yazılmış. Uygulayıcı yapımcıları ise Sam Mendes, Pippa herestır. Show time ve skyatlantic kanallarının işbirliğiyle hazırlanan korku-drama tarzındaki Britanyalı-Amerikan dizisidir. Dizi birkaç Amerikan ve İngiliz kanalında yayınlanmak için planlansa da sonunda Show time ve skyatlantic kanalında yayınlanmaya başlamıştır.3 sezon 27 bölümden oluşuyor.

Vanessa ives yakın arkadaşının doğaüstü bir biçimde ortadan kaybolmasıyla Londra sokaklarında karanlık ve çekişmeli bir mücadeleyle onu bulmanın yollarını arar. İlk sezon gerilim ve korkuyu iliklerimize kadar hissediyor, ikinci sezon yeni karakterlerin katılmasıyla gerilim atmosferi artarken, romantizm rüzgarlarının dahil olduğunu, üçüncü sezon dünyanın bir ucundan okyanusları aşıp çöllerde macera girdabında kaybolurken seri boyunca hissedilen gizeme giderek yaklaşıyoruz. Kendimizi bir anda Dr. Frank Einstein’ın tıptaki tüyler ürperten yöntemlerine şahit olurken buluyoruz ya da Dorian Gray’in ilginç yaşantısını çözmeye çalışırken.

thumb 1920 726583

Vanessa ives ışıkların söndüğü taraftaki ruhunun bir parçasıyla mücadele ederek aydınlanmaya çalışan yürekli bir kadın. Eva Green’in muhteşem yeteneğini sergileyerek bir kez daha rolünü hakkıyla oynadığını düşünüyorum. Ethan Chandler ise, cesur, çevik, çekici ve kavgacı kişiliğiyle dolunay olduğunda kurt adama dönüşen bir karakter. Sir malcom ise kızını arayan bir kaşiftir. Lily, Dr Frank Einstein’ın sıra dışı yöntemleriyle hayata döndürülmüş hüzünlü birisi.

Tüm bunların yanı sıra o dönemdeki sergilenen tiyatro ve perde arkasında ne gibi yöntemler kullanılırdı bilgi sahibi oluyoruz.

Karakterlerin bazı diyalogları öylesine şiirsel ki bununla kalmayıp Alfred Tennyson gibi ünlü şairlerin şiirlerinden kesitler işitiyoruz. Bununla beraber psikiyatri alanında kullanılan kan donduran yöntemler ve kadının topluma uymayan davranışları delirmiş olarak tanımlanmaktadır.

O yüzyıllarda kadının yeri ev ve kocasının sözünden çıkmaması toplum için benimsenmiştir fakat lily karakteri feminizm hareketiyle kadınlar bu kuralları yıkmayı hedefledi ve ek olarak bitkilerle çeşitli şifa yöntemleri bulmaları ne kadar başarılı olduklarını gösterdiklerinde cadı damgası yemelerine atıfta bulunuyor.

Penny Dreadful 2
Dizideki bazı kesitler;

”Bir zamanlar çayır çimenler, korular, dereler, yeryüzü ve tüm alelade görünümler, semavi bir ışık huzmesi, bir görkem ve capcanlı bir düş içinde donanırdı gözümde. Artık eskisi gibi değil ama.

Nereye dönersem döneyim yüzümü, ister gece ister gündüz, eskiden gördüklerimi göremem artık.

Fakat bir ağaç var, hepsinin içinde bir tane.

Baktığım tek bir çayır.

İkisi de yitip giden bir şeyden bahsedip durur.

Ayağımın ucundaki hercai menekşe de aynı masalı anlatır.

O hayali parıltı nereye kaybolmuştur?

Şimdi nerededir, o görkem ve o düş? 

(John Clare’den alıntı)

“İnancımı terk ettim ya da o beni terk etti. Dolayısıyla beklentilerim de, sonu olmayan uzun ve karanlık bir koridor gibi göründü gözüme.”

” Atın mesut yıldızlar, aşağıdaki şeylerle ahenk içinde atın.

Kalbimle birlikte atın.

Kimsenin dile getiremeyeceği huzurla atın.

Huzurlu ama saklı bir elemin gölgesinde gibi.

Cezbeder gibi sanki, ama öyle de olmasa keşke.

Her şey iyi olsun, her şey güzel olsun. ”

(Alfred Tennyson’ın şiirinden alıntı)

Yazar Hakkında

İçinde Kalmasın Yorum Yap