Yayınevleri Artık Kitap Basmayacak

Yayınevleri Artık Kitap Basmayacak

Döviz kurlarındaki artışın, kitap yayıncılarına yansıdığı öğrenildi.

+ - 0

BBC’ye konuşan yayınevi sahipleri, döviz kurundaki fiyat artışlarının yayınevlerini de olumsuz etkilediğini vurguladı. Kırmızı Kedi Yayınevi’nin sahibi Haluk Hepkon, “Şu an 20-30 TL olan bir kitabın satış fiyatını 70-80 TL’ye çıkaracağız.” açıklamalarında bulundu.

Hepkon, bunu kar etmek için değil, zarar etmemek için yapacağız dedi.

Kitap Baskıları Duracak

Elzem kitaplar haricinde baskıların durdurulacağı ilan edilirken pek çok yayınevi de kitap satış fiyatlarına zam uygulayacaklarını bildirdi.

Dergah Yayınları sahibi Asım Erverdi, maliyet artışlarına bağlı olan durumu şu şekilde örnekleyerek anlatıyor:

“Diyelim ki 10 TL’ye bir kitap sattık. Maliyetleriniz 6 TL idi. Maliyetlerimiz 10 TL oldu. Ama ürettiğiniz 10 TL’lik kitabın gelirini de siz 6 ay sonra tahsil edeceksiniz. Bu büyük bir finansman krizidir yayınevleri için. Bu sürdürülemezdir. Sattığı ürünü yerine koyamama ihtimalini doğurur.”

bbc news kitap malitleri

Zam Kaçınılmaz

40 yayınevinin üyesi olduğu Yayıncılar Kooperatifi’nin (YAYKOOP) Kurulu Başkanı ve Tekin Yayınevi Genel Yayın Yönetmeni Elif Akkaya, yayıncıların kitap basabilmesi için fiyat artışına gideceğinin kaçınılmaz olduğunu ifade ediyor.

Okurların alım gücünün de düştüğünü belirten Akkaya, satışların düşeceğini ve daralmayla birlikte iflasların geleceğini vurguladı.

Siz ne düşünüyorsunuz?

Yazar Hakkında

Bilginin paylaştıkça güzel olduğuna inanan, her şeyi yazıp doğru düzgün biyografi yazamayan kitapsever

İçinde Kalmasın Yorum Yap