Ücretli ve Ücretsiz Yurtdışına Çıkma Yolları

Ücretli ve Ücretsiz Yurtdışına Çıkma Yolları

Yurtdışına çıkmak isteyenler için rehber niteliğinde hangi yollarla çıkabileceğinizi anlattığımız yazımız.

1
+ - 1

Günümüz Türkiye’sinde her öğrencinin, her vatandaşın aklından geçirdiği bir deneyim yurtdışına çıkmaktır. Bir çok öğrenci yurtdışına çıkmanın bütçelerini çok fazla zorlayacağını düşündükleri için emin olamazlar. Belki de çok büyük bir fırsatı kaçırıyorsunuz.

Bugün ki yazımızda yurtdışına gitmek için ücretli ve ücretsiz yolları anlatacağız. Bunlardan bazıları Erasmus gibi eğitim desteği sunan programlar, bunun yanı sıra Work Travel, AGH gibi gönüllülük esaslı kültürel deneyim kazanmak ve para kazanmak için yardımlaşma kuruluşları olabiliyor. Bu yazımızda bütün bunlara hakim olacaksınız! Keyifli okumalar.

18.12.2021 Saat 20:44 Verileri: 1 Dolar 16.46

Erasmus

Yurtdışında eğitim alma programıdır. Hemen hemen herkesin kullandığı en yaygın yurtdışın gitme ve eğitim alma yöntemlerinden biridir. Avrupa’nın çeşitli ülkelerine uluslararası eğitim düzeyini arttırmak ve ülkeler arasında ki işbirliğini arttırır. Erasmusla birlikte, dil becerinizi geliştirmenin yanında o ülkenin kültürünü de tanıma şansınız bulunumakta.

Erasmus’a başvurmanız en için ön lisan, yüksek lisans ya da doktora öğrencisi olmanız gerekmekte. Not ortalamanız en düşük 2.20 ya da 100’lük sisteme göre en az 70 olması gerekiyor.

yurt disina gitme yollari nelerdir

İnterrail

Bir tren biletinin ismi. “İnterrail yapmak” Avrupa’yı sırt çantasıyla gezme kültürünü ifade ediyor.

Aslına bakarsanız ücretsiz denilse de ücretsiz değildir. Avusturya, İrlanda, İtalya, Makedonya, Hollanda, Karadağ, Polonya, Bosna Hersek, İspanya, Almanya, Norveç gibi Avrupa ülkelerini gezmek isterseniz bunun en ucuz yolu İnterrail yapmaktır. Bu deneyim ile bir çok kültürden insanlar ile tanışabilirsiniz.

Work&Travel

Amerika’ya ücretsiz gitmek, orada para kazanmak hatta dolar kazanmak harika bir fikir gibi. Yurtdışına gitmek için yollar arıyorsanız başka bir deyişle hem para kazanmak hem de çalışmak istiyorsanız bu tam size göre.

Work&Travel, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen, tüm dünyadaki öğrencileri Amerika’da çalıştırıp aynı zamanda seyahat edebilmelerine yarayan bir programdır. Hatta bu program size İngilizceyi akıcı bir şekilde kullanmak için mükemmel bir fırsat olacaktır.

Yalnız, bu program da ücretsiz değildir. Konaklayacağınız yer, çalışacağınız iş, size bu işerde yardımcı olacak aracı şirketlerden yardım almanız gerekiyor. Bunlar için de belirli bir ücret gerekecektir. Oraya gittiğiniz zaman en azından günlük konuşmaları anlayabileceğiniz İngilizceye sahip olmanız gerekmekte.

yurtdisina gitmek

AIESEC

Yurtdışına çıkmak isteyen öğrenciler için kurulmuş dünyanın en büyük öğrenci organizasyonlarından biridir AIESEC. İster üniversite öğrencisi olun isterseniz yeni mezun, bu program uluslararası gönüllü projeler, stajlar sunan bir platform. Gittiğiniz ülkede 6 haftadan 1 yıla kadar kalma fırsatı sunuyor.

Bu programla ister gönüllü olarak isterseniz de para kazanabileceğiniz programlara, işlere katılabilirsiniz. Sosyal bir ağ kurmak için mükemmel bir fırsat.

AGH

Avrupa Gönüllülük Hizmeti, Avrupa’nın herhangi bir ülkesinde gönüllülük esaslı projeler katılabileceğiniz gençlere yönelik bir platformdur.

Katıldığınız faaliyetlerde; Huzurevleri, gençlik merkezleri, vakıflar, yetiştirme yurtları gibi yerlerde gönüllü olarak yer alırsınız.

Workaway

Çalışarak seyahat edebilmenin en iyi yöntemlerinden birisidir. 10 milyondan fazla dünyayı gezmek isteyen kişini kullandığı platformdur. Sitye makul ücretlerle üye olup, dünya çapında ev sahipleri host gibi yerlerde günlük 4 5 saat çalışma karşılığında kalacak yerler bulabilirsiniz.

Workaway’de yapacağınız işlerin sınırı yoktur. Bir gün ayakkabı boyayıp, diğer gün tarlada çalışabilirsiniz. Ya da bir otelin mutfak işlerinde çalışırsınız.

yurtisina cikma vizek

WWOOF

1970 yılından bu yana yurtdışına ücretsiz çıkıp, gönüllülük esasıyla çalışmalara katılmak isteyenlere hizmet vere bir programdır. Dünyanın bir çok ülkesinde organik farm, yani organik çiftliklerde çalışma hizmeti sunuyor.

Ev sahiplerini ve hostları görebilmek için yıllık 35€ ücret ödemeniz gerekiyor. Konaklama, yeme içme gibi ihtiyaçlarınızı ev sahibi karşılar. Vize ve seyahat ücretlerini karşılamazlar.

AFS

Ücretsiz yurtdışı eğitimi almak istiyorsanız aradığınızı buldunuz demektir. Dünyanın en köklü değişim organizasyonlarından biridir. Tüm dünyadan öğrenci katılımcılarıyla dil eğitimi, gönüllü işler, staj gibi kültürlerarası hizmet sunar. Yurtdışına gidenler gittikleri ülkedeki gönüllü aileler tarafından kabul edilir. Bu aileler sayesinde o ailenin kültürünü yakından öğrenme fırsatı bulurlar.

Couchsufing

Yurtdışına gitme fikrini kafanızda oturttunuz. Gittiğiniz ülkeyi gezmek hem de eğitim almak istiyorsanız yapmanız gereken bu platformu kullanmak. Couchsufing, size ücretsiz evlerinin kapısını açan gönüllü ev sahiplerinin bulunduğu web sitesidir. 200binden fazla kalacak yer bulabilirsiniz. Seyahat edenlerin en çok kullandığı sitelerden biridir. Belki de kalacağınız evde başka bir gezginle ya da öğrenciyle karşılaşabilirsiniz.

Size önerebileceğimiz, yurtdışına çıkma yöntemlerinin bir çoğundan bahsettik. Siz hangi yöntemle yurtdışına çıkmak istersiniz? Neden yurtdışına çıkmak istiyorsunuz? Yorumlarda belirtmeyi unutmayın 🙂 Sevgiyle kalın…

Yazar Hakkında

Bilginin paylaştıkça güzel olduğuna inanan, her şeyi yazıp doğru düzgün biyografi yazamayan kitapsever

İçinde Kalmasın Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 8 ay önce

    👏🏻👏🏻

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.