RTÜK, Sezen Aksu Şarkılarını Çalan Kanallara Yaptırım Uygulayacak

RTÜK, Sezen Aksu Şarkılarını Çalan Kanallara Yaptırım Uygulayacak

Müzik kanallarının Sezen Aksu'nun şarkısını çalması halinde yaptırımlara maruz kalacak.

+ - 0

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Sezen Aksu’nun “Şahane Bir Şey Yaşamak” adlı şarkıyı çalmamaları konusunda uyardı.

BirGün gazetesinin haberine göre, müzisyen Sezen Aksu’nun şarkısında kullandığı sözlerden dolayı hedef gösterilmesi üzerine RTÜK, “Binmişiz bir alâmate. Gidiyoruz kıyamete. Selam söyleyin o cahil Havva ile Adem’e..” sözleri üzerine suç duyurusunda bulundu.

RTÜK Başkan Yardımcısı İbrahim Uslu, müzik kanallarını arayıp kanal yöneticileriyle görüştüğünü ve Aksu’nun “Şahane Bir Şey Yaşamak” şarkısını çalmaları durumunda çok ağır yaptırımlara karşı karşıya kalabileceklerini bildirdi.

sezen aksu rtuk

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sezen Aksu hakkında isim vermeden konuşarak, “Biz haberciyiz. Kıyamete doğru ilerliyoruz. O cahil Havva’lara ve Adem’e merhaba deyin…” Dua edin. Erdoğan, cemaate hitaben yaptığı “Bütün bunların karşısında dimdik duracak olanlar sizlersiniz. Hz. Adem efendimize kimsenin dili uzanamaz. O uzanan dilleri yer geldiğinde koparmak bizim görevimizdir.” dedi.

RTÜK Başkan Yardımcısı İbrahim Uslu:

“Kesinlikle ‘Sezen Aksu’yu çalmayın’ şeklinde bir talimat vermedik. Zaten böyle bir yasal yetkimiz yok. Şarkı inceleniyor ve inisiyatif mecralara ait olmakla birlikte dikkatli olmaları konusunda uyardık. mağdur olmayacaklar çünkü bir sorun bulunursa harekete geçmek zorunda kalacağız ve satış noktaları bir anda idari para cezası ile karşı karşıya kalacak. Bu arada sadece bu şarkıyla ilgili değil, milli ve manevi değerlerle ilgili gerekli hassasiyetleri korumayan eserlerin çalınmaması konusunda da genel bir uyarıda bulunduk. Genelde medya kuruluşlarını önceden uyarıyoruz. mağdur olmayacaklar… Ama neyin yayınlanıp neyin yayınlanmayacağına karar vermek bize düşmez. Uyarıyı biz yaptık, takdir medya organlarımıza ait.”

İşte O Şarkı:

Yazı Kaynakları
T24
BirGün

Yazar Hakkında

Bilginin paylaştıkça güzel olduğuna inanan, her şeyi yazıp doğru düzgün biyografi yazamayan kitapsever

İçinde Kalmasın Yorum Yap