Noel Domuçu ile Jack’in Müthiş Maceraları – JK Rowling

Noel Domuçu ile Jack’in Müthiş Maceraları – JK Rowling

+ - 0

Bu gün size daha önceden okuduğum ancak size şu an anlatma fırsatını bulduğum harika mı harika bir kitap olan Noel Domuçu ile Jack’in Müthiş Maceraları‘ndan bahsedeceğim.

Nereden başlasam bilemedim. İlk başta ana karakteri anlatmanın daha doğru olduğunu düşünüyorum. Jack 9 yaşlarında anne ve babası ile yaşayan bir çocuktur. Bir gün Jack’in annesi ile babası boşanma kararı alır ve bu dönem içinde babasına yurt dışından iyi bir iş teklifi gelir. Annesi boşanma sonrası Jack’in anneannesi ve dedesinin yanlarına taşınır. Jack orada yeni bir okula gider ve bir çok yeni arkadaşlar edinir. Bir gün üst sınıflar ile kitap okuma yapacaklardır ve Jack’in yanına Holly gelir.

Holly çok zeki, siyah uzun saçları olan başarılı bir öğrencidir. İyi bir jimnastikçi olduğu için birkaç kez televizyona çıkmıştır bundan dolayı da okulda çok popülerdir.  Holly o gün Jack ile 1 saat kitap okuduğu için, herkes Jack’i Holly’in seçtiği çocuk olarak isimlendirirler. Bu nedenle bir anda okulda popülerleşir.

Noel Domucu ile Jackin Muthis Maceralari JK Rowling

Daha fazla arkadaş edinir. Bir gün annesi Jack’e Brendan adında bir erkek arkadaşı olduğundan bahseder ve Brendan’ın Jack ile tanışmak için evlerine geleceğini söyler. Jack Brendan’ın da daha önceden evli olduğunu ve Holly adından bir kızı olduğunu öğrenir. Jack Brendan’ın soy ismini öğrendiğinde, kitap okuma arkadaşı olan Holly in Jack’ın kızı olduğunu anlar. Birkaç hafta sonra Brendan’ın annesine evlilik teklif eder. Jack’in annesi ve Brendan evlenirler.

Holly bu durumdan hiç memnun olmaz çünkü babasını paylaşamaz. Bir süre sonra Holly yanlışlık ile melek süsünü kırar ve yenisini almaya giderler dönüşte ise Holly ile Jack kavga ederler ve Holly Jack’in çok sevdiği bebekliğinden itibaren yanından hiç ayırmadığı Domuç adını verdiği bir oyuncak domuzu camdan atar. Domuç yumuşacık havlu kumaştan yapılma minik bir domuzdur. Karnında ufacık plastik boncukları olan somon renkli, parlak siyah gözlü, pofuduk ayaklı domuzunu Jack çok sevmektedir.  Jack Domuç’u kayıp ettiği için çok çok üzgündür.  Holly yaptığından çok pişman olur ve Jack e yeni bir oyuncak Domuz alır. Bu Domuz Domuç un aynısıdır.

Noel Domucu ile Jackin Muthis Maceralari JK Rowling 3

O gece Noel gecesi olduğu için, sihirli bir olay gerçekleşir. Jack yeni domuzu ile KAYBOLANLAR DİYARINA Domuç’u bulmaya gider. Kaybolanlar Diyarına giderken küçülürler hatta anneannesinin köpeği Tobby onları kovalar. İlk önce Kayıp Eşya Bürosuna giderler. Orada 3 kapı vardır. Bu kapılardan geçmek için Jack kendine bir karakter uydurmak zorunda kalır. Üzerinde pijama olduğu için kendine Pijamalı Çocuk adını verir. Jack ve Domuç önce “Kullan At” şehrine giderler. “Kullan At” şehrinde ta Beslenme çantasının “Tüh Kaybolmuş” şehrine gideceğini öğrenirler. Gizlice Beslenme Çantasının içerisine girip Tüh Kaybolmuş Bölümüne giderler. Tüh Kaybolmuş şehri,  Kullan At şehrinden daha güzeldir. Gittikleri yerde şehri tanımak için tura çıkarlar.

Fihri adında bir eşya bu gezide kendilerine şehri tanıtır. Bir müddet sonra Belediye Başkanı Peynir Rendesi güvenlikleri ile birlikte iner. Belediye Başkanı Peynir rendesi şehire, orada olmaması gereken Jack ve Noel Domuzunun şehirlerine geldiğine halkına duyurur. Şehrin güvenlikleri olan Tırtıklı Makas onları her yerde aramaya başlarlar. Jack ile Noel Domuzu güvenliklerden kaçarken bir çöp kutusuna saklanırlar.

Ezici adında bir kar potu onların çöp kutusunda olduğunu anlar ve  onları fark etmemiş gibi yanlarından gidiyormuş gibi yapar. Ardından pot çöp kutusunun kapağını kaldırır ve Buradalar diye bağırır. Tam o sırada Ezici’yi sahibi geri bulur ve bir anda onu Tüh Kaybolmuş Diyarından alır. Herkes bu ani gidişe odaklandığında Jack ve Noel Domuzu hızlıca oradan kaçar.

Noel Domucu ile Jackin Muthis Maceralari JK Rowling 2

Kaçtıkları sırada daha önce tanıştıkları Şiir ile karşılaşırlar. Şiir onları evine alır ve Belediye Başkanı Peynir Rendesinden saklanmalarını sağlar.  Bu arada Numaracı adında yalancı bir oyuncak ile tanışırlar. Numaracı onlara Hurdalık şehrinden  Özlenenler Şehrine geçiş olduğunu öğrenirler. Pusula’yı kayıp ettiklerinden Özlenenler Şehrine nasıl gideceklerini bilemezler.

Bu sırada Jack tren rayları görür ama hangi yönde ilerlemeleri gerektiklerini bilemezler. Mavi Tavşan onlara  trenin bu  tarafa giderken mutlu göründüğünü diğer tarafa giderken de üzgün göründüğünü söyler. Hep birlikte trenin giderken mutlu olduğu tarafa doğru gitmeye karar verirler. Ve doğru gidip Özlenenler Şehrine ulaşırlar. Domuç ile konuşur Jack ve Domuç ona burada mutlu olduğunu anlatınca Jack Holl’nin aldığı Domuz ile eve döner

Noel Domuçu ile Jack’in Müthiş Maceraları – JK Rowling kitabını daha önce okumuş muydunuz? düşüncelerinizi ve sorularınızı yorum atarak belirtebilirsiniz. Binbir Sözlük sitemize de bekliyoruz.

Yazar Hakkında

İçinde Kalmasın Yorum Yap