Kitap Temizliği Nasıl Yapılır?

Kitap Temizliği Nasıl Yapılır?

+ - 0

Bu yazıyı okuyorsanız sende bizdensin, kitapların bir parçan gibi biliyorum. Ne yaparsak yapalım ne kadar dikkat etsek de bir şekilde kitaplarımız kirleniyor. Kitap severler kitaplarının içinde kir olsun istemez 😊 O yüzden derhal onun temizliğinin nasıl yapıldığını öğrenip gereğini yapma zamanı geldi. Hadi kitaplarımıza tekrardan hayat verelim:)

Yapılması Gerekenler

  • Öncelikle kitaplarını önünüze alın ve hangi kitapta nasıl bir leke var tespit edin.
  • Kitabınızın kapaklarını kontrol edip, lekelerin hangi boyutta olduğunu anlamaya çalışın.
  • Kitabı koklayarak, burnunuza hoş gelmeyen bir kokunun olup olmadığına bakın.
  • Eğer burnunuza bunaltıcı bir koku geliyorsa kitabınızı açarak aralarına kabartma tozu serpin. Serptikten sonra kitabı bir kaç saat dinlendirin. Koku hala geçmediyse, o zaman kitabınızı açık havaya bırakın. Balkonda bulunan bir masaya veya pencere önüne koyabilirsiniz. Hiç bir koku gelmemesi gerekiyor.
  • Kitabımızı havalandırdıktan sonra sıra tozunu almaya geldi. Kitaplarda görmediğimiz toz taneleri bulunabilir. Tek ihtiyacınız olan bir fırça. Unutmayın ki kullandığınız fırça oldukça önemli. Eğer sert bir fırça kullanırsanız kitabınıza zarar verebilirsiniz. Temizlerken nazik olmaya çalışın. Yumuşak bükülebilir bir fırça kullanın.
  • Toz alma işlemini bitirdikten sonra kitabınızda bulunan kalem çiziklerini ve diğer izleri tespit edin işaretleyin. Kitaplarınızı her gün temizleyemediğiniz için sistematik ve nazik bir şekilde bu işlemleri yapın.
  • En önemli yere geldik. İz ve lekeleri tespit ettiğimize göre asıl yapmamız gereken temizliğe başlayalım. Unutmayın bu işlemi oldukça yavaş bir şekilde yapmamız gerekiyor. Silgi konusunda en kaliteli silgiyi kullanmaktan çekinmeyin. Silme işleminden sonra lekeler geçiyorsa yavaş yavaş bu işleme devam edin.
  • Silme işlemi bittikten sonra sıra ıslak mendille sayfaları silmeye geldi Kullandığınız ıslak mendil kesinlikle alkolsüz olmalıdır. Islak mendili elinize aldığınızda aşırı ıslaklık veriyorsa bu mendili kullanmayın.
  • Temizliğini bitirdikten sonra kitabınızı dinlendirmeyi unutmayın.
  • Kitabınızda bir yırtık bulunuyorsa bunu mücellit tutkalı ile yapıştırabilirsiniz. Başka tutkallar kullanmayın.

Kitaplarını temizlemek isteyenlere bu video da oldukça yardımcı olacaktır.

Yazar Hakkında

Bilginin paylaştıkça güzel olduğuna inanan, her şeyi yazıp doğru düzgün biyografi yazamayan kitapsever

İçinde Kalmasın Yorum Yap